reklama

Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Łukowie

Bursztyn i dawni policjanci w Muzeum - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaKilkaset osób odwiedziło Muzeum Regionalne w Łukowie podczas Nocy Muzeów 18 maja. Placówka specjalnie na tą okazję przygotowała wystawę m.in. bursztynu i dawnego policyjnego umundurowania.

Muzeum Regionalne do Europejskiej Nocy Muzeów przyłączyło się już po raz dziewiąty. Placówka w tym roku zaprezentowała zwiedzającym wystawę „Bursztyn bałtycki i żywice świata”, przygotowana przez Polską Akademię Nauk - Muzeum Ziemi w Warszawie.

- Wystawa pokazuje pochodzenie bursztynu, miejsca jego występowania, inkluzje roślinne i zwierzęce, wykorzystanie surowca od czasów przedhistorycznych do współczesności, inne żywice kopalne oraz imitacje i wyroby z bursztynu – mówią przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Łukowie.

- Dodatkowo podczas wernisażu mogliśmy się dowiedzieć, że w Polsce są dwa główne miejsca, w których według naukowców znajdują się podziemne złoża bursztynu: jeden to tereny Pomorza Gdańskiego, natomiast drugi to obszar pomiędzy Lublinem i Łukowem – dodają.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też pokazy przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Zwiedzający mogli osobiście przekonać się jak wyglądało umundurowanie policjantów z okresu międzywojennego, zobaczyć sprzęt jakim posługiwano się w przeszłości oraz mogli zobaczyć sporą kolekcję broni.

- Grupa zaprezentowała też pokaz walki zapomnianej dyscypliny szermierczej, jaką była „sportowa szermierka na bagnety”, a także pokazała w jaki sposób w dawniej kierowano ruchem drogowym i jakich wówczas używano do tego celu sygnałów – mówią pracownicy i dyrekcja muzealnej placówki.

Nocy Muzeów w Łukowie towarzyszył kiermasz twórczości ludowej, pokaz motocykli i plastyczne konkursy dla dzieci i młodzieży. Osoby, które zechciały spędzić sobotni wieczór w Muzeum Regionalnym, otrzymały drobne upominki. Standardowo można było oglądać wystawy stałe, poświęcone historii, etnografii, sztuce ludowej i geologii regionu.

Organizatorami tegorocznej Nocy Muzeów w Łukowie były: Muzeum Regionalne, Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, Motoweterani Łuków, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział w Łukowie, Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej, Towarzystwo Fruwającej Muchy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łukowie.




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE