Reklama

Bibliotekarze obchodzili swój dzień

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Bibliotekarze obchodzili swój dzień - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W tym tygodniu bibliotekarze w całej Polsce obchodzą Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Wczoraj do łukowskiej placówki na Powiatowy Dzień Bibliotekarza przybył specjalny gość.

11 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie odbył się Powiatowy Dzień Bibliotekarza. Na spotkanie przybyli bibliotekarze z placówek powiatu łukowskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych. Tego dnia nie brakowało serdecznych życzeń sukcesów w pozyskiwaniu czytelników. O trudnym zadaniu bibliotekarzy opowiedział w swoim wystąpieniu dr Michał Zając z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.  

Tematem wczorajszego spotkania był „Czytelnik oporny w bibliotece. Zjawisko – metody pracy – dobór literatury”. Zaproszony gość swoje wystąpienie zaczął od stwierdzenia, że jeśli bibliotekarz myśli, że do czytania nikogo się nie przekona, bo albo chce czytać, albo nie chce – to powinien poszukać innej pracy. Przekonanie do sięgnięcia po książkę czytelnika opornego nie jest łatwe, ale wykonalne.  

Kim jednak jest czytelnik oporny? To najczęściej młody człowiek pomiędzy 9 a 14 rokiem życia, który książce mówi zdecydowane „nie”. I właśnie w tym czasie bibliotekarz może coś zdziałać. W późniejszym czasie jest to zdecydowanie trudniejsze.  

Siła bibliotek polega na tym, że książki napisano na każdy temat. I tu jest okazja dla bibliotekarza, by dowiedział się, co czytelnika interesuje, a na ten temat na pewno znajdzie się książka – powiedział M. Zając.  

Bibliotekarze od zaproszonego gościa usłyszeli także kilka informacji na temat przeprowadzonych badań, czy też metod docierania do czytelnika.  

XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek trwa od 8 do 15 maja. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE