Reklama

Reklama

Wstrzymane przyjęcie. Kadra na kwarantannie lub w izolacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: ŁP

Wstrzymane przyjęcie. Kadra na kwarantannie lub w izolacji - Zdjęcie główne

W ostatnich dnia w powiecie łukowskim lawinowo rośnie liczba osób zakażonych. Piątek, 30 listopada to co prawda tylko 5 nowy zakażeń, ale już sobota, niedziela i poniedziałek przyniosły kolejno: 37, 138 i 58 zakażeń. Wtorek to 84 przypadki. | foto ŁP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

KORONAWIRUS Setki zakażeń w powiecie łukowskim. Paraliż szpitalnego SOR-u

Reklama

 

 

 We wtorek, 27 października, zapadła decyzja: Szpitalny Oddział Ratunkowy w lecznicy im.  św. Tadeusza w Łukowie wstrzymał przyjęcia. Dyrektor Mariusz Furlepa zaapelował do   pacjentów, aby nie zgłaszali się.

 

- Oddział jest zamknięty. Nie przyjmujemy - informuje dyrektor szpitala. 

 

  Powód? Ogromne braki kadrowe wśród lekarzy i pielęgniarek.  - Praktycznie na każdym oddziale poza ginekologią mamy chorych na Covid-19 - wyjaśnia Furlepa. 

 

 Prosi pacjentów, aby wybierali inne, ościenne szpitale. - Chodzi o schorzenia typu złamania, urazy czy objawy związane z chorobami przewlekłymi. Oddziały zabiegowe pracują - wyjaśnia. 

 

 W ostatnich dnia w powiecie łukowskim lawinowo rośnie liczba osób zakażonych. Piątek, 30 listopada to co prawda tylko 5 nowy zakażeń, ale już sobota, niedziela i poniedziałek przyniosły kolejno: 37, 138 i 58 zakażeń. Wtorek to 84 przypadki. 

 

Cztery ogniska zakażenia w szpitalu

 

 W powiecie łukowskim mamy (dane z poniedziałku 2 listopada) 6 ognisk zakażenia koronawirusem. Trzy z nich są na terenie szpitala. Pierwszy to oddział zakaźny. Mowa tu nie o osobach leczonych z powodu COVID-19, które zajmują wszystkie 35 łóżek, a lekarzach i personelu. Do tej pory wirusa potwierdzono u 12 osób. 5 z nich ozdrowiało. 

 

Najwięcej zakażeń jest na Oddziale Psychiatrycznym i Leczenia Uzależnień. Sanepid uznaje to ognisko za rozwojowe (zakażonych - 86 osób, w izolacji domowej 35 osób, 25 uznano za ozdrowieńców).

 

- Oddział Psychiatryczny stał się właściwie oddziałem covidowym. Mamy tam 40 łóżek - mówi "Wspólnocie" Mariusz Furlepa. 

 

Trzecie ognisko w szpitalu to neurologia. Tu mamy 18 potwierdzonych zakażeń. 15 osób jest w izolacji domowej, a jedna ozdrowiała. 

 

 Stacja Ratownictwa Medycznego SPZOZ w Łukowie to kolejne ognisko COVID-19 (15 zakażonych, w kwarantannie – 16, w izolacji domowej – 13, a liczba ozdrowieńców – 2). 

 

Na 2 listopada aktywnie chorych na COVID-19 w powiecie łukowskim jest 417 osób. Aktualnie w łukowskim szpitalu z powodu koronawirusa zajętych jest 8 respiratorów. 

 

Wojsko do pomocy

 

 Sytuacja jest na tyle trudna, że na pomoc ruszyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.  – Siedmiu żołnierzy obecnie pomaga personelowi na Oddziale Psychiatrycznym – mówi oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kapitan Damian Stanula. –  Większość pacjentów to nie są osoby chodzące, więc nasi żołnierze odpowiedzialni są za ich karmienie, wymianę pościeli, dbanie o porządek na oddziale. Tam sytuacja, z tego co nasi żołnierze przedstawiają, jest dosyć trudna. Trzech Terytorialsów pracuje przy triażu przed szpitalem. Oddelegowano też jedną osobę do pracy w administracji.

 

Ognisko: Dom Dziecka w Łukowie

 

W Placówce Wielofunkcyjnej – Domu Dziecka w Łukowie pozytywny test na koronawirusa miało 11 osób. Byli to pracownicy i podopieczni. U wszystkich choroba miała łagodny przebieg, nikt nie był hospitalizowany. W poniedziałek, 2 listopada, prawie wszyscy pracownicy wrócili do pracy, tylko jedna osoba pozostawała na kwarantannie.

 

– Dzieci nadal przebywają na kwarantannie domowej, nie chodzą do szkoły. Wynik pozytywny mieli nie wszyscy pracownicy, więc ciągłość opieki na dziećmi była cały czas zapewniona we własnym zakresie - informuje dyrektor placówki Ewa Szczęśniak.

 

Ognisko: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krynce

 

W Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w Krynce przebywa obecnie 84 pacjentów. Pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono tam 13 października. 

 

Od tamtego czasu wśród pacjentów i personelu wykryto 70 przypadków zakażenia. Z powodu Covid-19 zmarły 3 osoby, które miały także choroby współistniejące.

 

W poniedziałek, 2 listopada, w ZOL Krynka było 7 pacjentów zakażonych koronawirusem, przebywających w izolacji.

 

 – Jest ciężko, ponieważ mamy sporo chorego personelu, ale ci, którzy są w pracy walczą indywidualnie o każdego pacjenta. Nikt nie zostawił swoich pacjentów, są leczeni i pielęgnowani. Dziękuję im za to, bo to bohaterska i ludzka postawa. Nieocenione wsparcie daje nam doskonały lekarz Ryszard Kamieniak - mówi Dorota Fajnas, kierownik ZOL w Krynce.

 

Kierownik spodziewa się, że w ZOL mogą pojawić się kolejne przypadki covid.

 

- Niektórzy pacjenci gorączkują, więc na pewno będą kolejne przypadki. Jeżeli osoba gorączkuje to izolujemy ją, nie czekamy na wynik testu, bo teraz czas oczekiwania to kilka dni – informuje. 

 

 Od marca rodziny nie mogą odwiedzać swoich bliskich w ZOL. 

 

 Centrum Medyczno-Diagnostyczne, do którego należy ZOL w Krynce poszukuje do współpracy osób wykonujących zawody medyczne, a szczególnie: pielęgniarek, lekarzy specjalistów z różnych dziedzin, rehabilitantów, terapeutów zajęciowych, logopedów, psychologów, kontakt: ZOL Krynka – sekretariat tel. 25 785 61 20.

 

Artykuł ukazał się w numerze 44/2020 Wspólnoty Łukowskiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE