Reklama

Reklama

Żniwa jak dawniej w Fiukówce: zwózka i omłoty. (ZDJĘCIA CZ.II) CZĘŚĆ 2- ZWÓZKA I OMŁOTY.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie GMINA KRZYWDA W Fiukówce tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich z pasjonatem dawnych urządzeń i maszyn rolniczych panem Waldemarem Jalowskim zorganizowali żniwa kosiarkowe, a w kolejnych dniach zwózkę snopków i omłoty. Zobaczcie to na zdjęciach.

Reklama

       Koło Gospodyń Wiejskich z pasjonatem dawnych urządzeń i maszyn rolniczych panem Waldemarem Jalowskim zorganizowali w środę 20 lipca dla mieszkańców Fiukówki pokaz żniw sprzed lat. Zboże wykoszono kosami i kosiarką, zebrano w snopki.  

      W sobotę 23 lipca mieszkańcy Fiukówki kontynuowali rozpoczęte w tygodniu działania. Wszelkie działania zostały odwzorowany tak, aby przypomnieć oraz uświadomić mieszkańcom, jak wyglądały omłoty w drugiej połowie XX wieku. Z pomocą konia zaprzęgniętego w wóz drabiniasty zostały zwiezione przygotowane we środę snopki z okolicznego pola. Specjalnie na tę okoliczność został przygotowany zestaw do młócenia składający się z wyprodukowanego w 1976 roku silnika diesla, oraz młocarnia szerokomłotna z lat pięćdziesiątych. Wspólnymi siłami całej wsi całe zwiezione zboże zostało wymłócone. Ostatnią częścią pracy było oczyszczenie ziarna z plew z pomocą 50-letniej wialni. W ramach wspólnej pracy i zabawy udało się przygotować około 70 kg czystego ziarna, które następnie zostanie oddane do młyna, a z powstałej mąki planowany jest wypiek chleba na nadchodzące dożynki gminne. W ramach integracji, po całym wydarzeniu goście zostali zaproszeni na ognisko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Fiukówki, na którym po raz kolejny można było skosztować lokalnych przysmaków. Dla obecnych na dawnych żniwach dzieci była to niezwykła lekcja historii. Dowiedziały się, ile pracy musieli włożyć przodkowie w prace polowe.

 Dziękujemy za zdjęcia i relacje z obu dni Pani Lucynie Całka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy