A tu kilka zdań z dziejów kościoła św. Rocha:
Kościół Świętego Rocha – kościół rzymskokatolicki spełniający obecnie funkcję kaplicy, znajdujący się na cmentarzu parafialnym św. Rocha w Łukowie. Należy od listopada 1920 roku do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Został wzniesiony w 1829 lub w 1838 roku z drewna. Pełnił funkcję świątyni parafialnej w latach 1838–1865 oraz tymczasowo w latach 1941 i 1951. W 1943 roku zmieniono kształt wieżyczki z baniastego na ostrosłupowy. W latach 90. XX wieku budowla została gruntowne wyremontowana i zmodernizowana dzięki staraniom księdza prałata Piotra Kryńskiego, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Szalunki wewnętrzne wykonano w latach 1992–1993.
Kościół znajduje się na najstarszej części cmentarza, przy głównej alei, od strony ul. Cmentarnej. Orientowany, o konstrukcji zrębowej, wewnątrz i z zewnątrz oszalowany, zbudowany na podmurówce cementowej.
W tym roku odnowiono elewację kościółka św. Rocha.
Prace przy odnowieniu elewacji kościółka św. Rocha zaczęły się w maju tego roku, z zakończyły pod koniec lipca. 25 lipca inwestycję odebrali członkowie ekonomicznej Rady Parafialnej parafii Podwyższenia Krzyża Św. z ks. proboszczem Andrzejem Kieliszkiem na czele. Parafia Podwyższenia Krzyża Św. zarządza cmentarzem Św. Rocha i to ona zainwestowała w remonty.
Stare nawarstwienia malarskie na drewnianym kościółku św. Rocha zostały zerwane, powierzchnia drewna oczyszczona. Kolor nowej farby elewacyjnej parafia uzgodniła z konserwatorem zabytków. Jest to jasna farba, która delikatnie pokryła drewno. Futryny drzwiowe i okienne oraz drzwi są pomalowane na lekko ciemniejszy kolor. Prace wykonała firma Ramar z Łukowa.
Zobaczcie, jak wygląda w środku kościółek św. Rocha w Łukowie (ZDJĘCIA) Kto tam już był?
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Magdalena Oknińska
reklama
Przeczytaj również:
Informacje łukowskieDzisiaj, 1 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych mieliśmy jedną z nielicznych okazji, aby zobaczyć wnętrze kościółka Św. Rocha na łukowskim cmentarzu. Ten prawie 200- letni zabytek zwykle podziwiamy z zewnątrz - jest otwierany tylko podczas ważnych uroczystości. Jednak w środku jest bardzo mało miejsca i większość osób modli się na placu przed świątynią, a msza św. jest sprawowana na balkonie. Zobaczcie nasze zdjęcia ze środka kościółka, min. obraz Św. Rocha, patrona kościoła i cmentarza.
reklama
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.