W spotkaniu uczestniczyli m.in. Stanisław Kłopotek z Trzebieszowa Drugiego oraz Piotr Izdebski z Karwowa, którzy podzielili się wspomnieniami z czasów spędzonych w batalionach. Spotkanie rozpoczęło się od referatu Michała Szczygielskiego, który przedstawił genezę powołania Wojskowych Batalionów Pracy, ich działalność oraz kryteria rekrutacji żołnierzy.
Żołnierze-Górnicy rekrutowani byli głównie z rodzin uznanych przez ówczesne władze za „niepewne politycznie”. Wśród nich znaleźli się młodociani działacze organizacji niepodległościowych, synowie chłopów uznanych za kułaków, repatrianci z sowieckich łagrów, żołnierze wracający z zachodnich armii, a także osoby mające w rodzinie księży lub krewnych za granicą.
- Zaproszeni goście opowiadali o trudach życia w kopalniach węgla i kamieniołomach, gdzie wykonywali ciężką pracę w niezwykle trudnych warunkach. Ze wzruszeniem odpowiadali na pytania publiczności, która z dużym zainteresowaniem wysłuchała ich relacji. - informuje Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Trzebieszowie
Przymusowa praca w kopalniach pochłonęła życie ponad 1000 Żołnierzy-Górników, a ponad 11 000 doznało trwałych obrażeń. Dopiero w 1994 roku Sejm RP przyznał im prawa kombatanckie, a Instytut Pamięci Narodowej uznał ten system przymusowego zatrudniania za zbrodnię komunistyczną przeciw ludzkości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.