Reklama

Reklama

Zmarł wnuk Henryka Sienkiewicza

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Zmarł wnuk Henryka Sienkiewicza - Zdjęcie główne

Juliusz Sienkiewicz z żoną Aliną i synem Bartłomiejem, Oblęgorek 1962 | foto Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Juliusz Sienkiewicz, wnuk polskiego Noblisty- Henryka Sienkiewicza zmarł 5 listopada.

Reklama

Muzeum Henryka Sienkiewicza zamieściło na swojej stronie notę biograficzną wnuka naszego Noblisty. 

Juliusz Sienkiewicz urodził się 15.04.1932 r, w Oblęgorku. Był synem Henryka Józefa i Zuzanny Sienkiewiczów. Pierwsze wykształcenie, w okresie wojennym, przerabiał w domu- często pod nadzorem ukrywających się partyzantów. Szkołę średnią rozpoczął w Kielcach, egzamin dojrzałości złożył w Szczecinie. W 1957 roku ukończył studia etnograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie tym dorabiał jako przewodnik wycieczek po Krakowie. Po studiach był pracownikiem szkoły w Oblęgorku, a następnie tamtejszego Muzeum Henryka Sienkiewicza. Będąc, jako wnuk pisarza, „ żywym eksponatem” stwierdził, że do „gabloty zamknąć się nie da” i w 1969 r zatrudnił się jako etnograf w PP Pracowni Konserwacji Zabytków w Koszalinie.

W 1975 roku rozpoczął pracę w koszalińskim Muzeum Okręgowym, będąc tam dyrektorem w latach 1990 – 1997.  Przez 40 lat życia prowadził badania nad pomorskim budownictwem ludowym. Dziećmi Juliusza są Bartłomiej- ur. 1961 r i córka Katarzyna- ur. W 1975 r.

- Juliuszu…zawsze będziesz w naszej Pamięci jako Przyjaciel i ofiarodawca Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej- gniazda rodzinnego Twych przodków - czytamy w poście na profilu Facebookowym Muzeum w Woli Okrzejskiej.. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy