Reklama

Reklama

Zebrano ponad 12 tys.zł na renowację nagrobka śp.Adama Śledzia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Stowarzyszenie Alternatywa Dla Łukowa

Zebrano ponad 12 tys.zł na renowację nagrobka śp.Adama Śledzia - Zdjęcie główne

foto Stowarzyszenie Alternatywa Dla Łukowa

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Tradycyjnie jak co roku podczas odpustu św.Rocha w Łukowie kwestowano na cmentarzu na renowację nagrobków zasłużonych łukowian

Reklama

12 182,33 zł to kwota, jaką udało się zebrać wolontariuszom podczas tegorocznego odpustu św. Rocha w Łukowie. Środki te zostaną przeznaczone na renowację nagrobka Andrzeja Śledzia, burmistrza miasta z lat 1920-1924. Zbiórkę zrealizowało stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa wraz z zaprzyjaźnionymi osobami i grupami.


Adam Śledź to burmistrz który kierował miastem niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jego praca przypadła na okres pełen trudności i zawirowań, zarówno ekonomicznych, jak i politycznych. Śledź – związany także zawodowo z Kasą Skarbową i wspierający powstanie lokalnego piśmiennictwa – w swojej pracy kierował się maksymalną jawnością działań władz miejskich. To również dzięki jego staraniom w Łukowie wybudowane zostały łaźnia i elektrownia miejska, zlokalizowane przy dzisiejszej ul. Warszawskiej. Burmistrz ten uratował także od zapomnienia herb Łukowa, który został następnie uchwalony przez Radę Miasta i towarzyszył mieszkańcom przez prawie sto lat, do 2018 roku.

Mając na uwadze zasługi i osiągnięcia dawnego burmistrza, stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa zorganizowało zbiórkę środków do puszek na renowację nagrobka na cmentarzu św. Rocha, gdzie spoczywa śp. Adam Śledź. W niedzielę 21 sierpnia podczas tradycyjnego odpustu, kwestowali wolontariusze ze stowarzyszenia, a także harcerze z Komendy Hufca ZHP w Łukowie, przedstawiciele grupy Motoweterani, Towarzystwa Fruwającej Muchy, Klubu Honorowych Dawców Krwi „Ostoja" oraz inne zaprzyjaźnione osoby. W tym gronie kwestowali również burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, wiceburmistrz Mateusz Popławski, superwolontariusz Piotr Wróbel oraz Kinga, wnuczka inicjatora łukowskich kwest do puszek, śp. Jana Karwowskiego.

Teraz zliczone środki – razem z tymi pochodzącymi z ubiegłorocznej kwesty 1 listopada – zostaną przeznaczone na renowację nagrobka byłego burmistrza. W zależności od wyceny prac kamieniarskich, niewykluczone że kolejna – szykowana na tegoroczną Uroczystość Wszystkich Świętych – zbiórka również będzie przeznaczona na ten sam cel.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy