Projekt "CUS w gminie Wojcieszków - wysoka jakość usług społecznych dla mieszkańców gminy" jest projektem pilotażowym, dlatego gmina zaprasza przedstawicieli innych samorządów, aby poznali funkcjonowanie nowej jednostki.
- W ostatnim czasie gościliśmy uczestników wizyty studyjnej organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie dla pracowników GOPS z terenu województwa lubelskiego. Zapoznani zostali z pracą naszego CUS. Byli też obserwatorami realizowanych usług społecznych dla mieszkańców gminy. Bardzo podobały się usługi dla osób niepełnosprawnych, dla seniorów oraz sala do integracji sensorycznej. Różnorodność zajęć w usłudze edukacyjnej i sportowej dla dzieci i młodzieży była dla gości zaskoczeniem – mówi Agnieszka Cieślak, wójt gminy Wojcieszków.
- Większość sporych miast nie ma w ofercie tylu zajęć co u Was. Jest to bardzo dobre szczególnie w obecnych czasach, kiedy większość dzieci spędza czas przed komputerem czy smartfonem - stwierdziły uczestniczki wizyty.
Słowa uznania
Pracownice GOPS-ów z Lubelszczyzny nie były jedynie obserwatorami usług, lecz chętnie angażowały się w zajęcia z seniorami, czy sprawdzały funkcje urządzeń sali sensorycznej.
- Miło nam było posłuchać, jak osoby kompetentne wypowiadały się w samych superlatywach o wyposażeniu obiektów czy atmosferze podczas prowadzonych zajęć – mówi pani wójt.
"Młodzi są przyszłością"
To hasło było myślą przewodnią do tworzenia usług CUS-u dla najmłodszych, aby ich przyszłość była też przyszłością miejsca, z którego pochodzą.
- Zależy nam, aby po latach nauki wrócili i osiedlili się na terenie gminy, by pracowali i tu zakładali swoje rodziny. To przyszłościowe spojrzenie napędza większość działań podejmowanych przez CUS, a poprzez różnorodność usług chcemy pokazać, jak ważny jest młody człowiek dla przyszłości naszej małej ojczyzny, jaką jest gmina – tłumaczy Agnieszka Cieślak.
Warsztaty edukacyjne
Potwierdzeniem tego są działania podejmowane w celu aktywizowania i integrowania rodzin. Warsztaty edukacyjne dla rodziców dzieci i młodzieży w zakresie psychoedukacji dla rodzin z gminy odbywają się w szkołach i świetlicach wiejskich.
- W ostatnim czasie Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Wojcieszków prowadziło takie zajęcia w Szkole Podstawowej w Oszczepalinie Pierwszym, Hermanowie i Wojcieszkowie. Kolejne odbędą się najbliższym czasie w każdej z pozostałych placówek edukacyjnych. Będą również spotkania dla mieszkańców dotyczące edukacji zdrowotnej, a także spotkania integracyjne. W usłudze tej będzie mogło wziąć udział ok. 500 osób – dodaje pani wójt.
Znów bliżej siebie
Dzisiaj w gminie Wojcieszków dużo się dzieje. Zamknięcie w okresie pandemii spowodowało, że ludzie przestali się spontanicznie spotykać, odwiedzać.
- Robimy wiele, aby przywrócić poprzednią sytuację, kiedy sąsiedzi przychodzili do siebie, pomagali sobie wzajemnie i wspólnie działali na rzecz swojego środowiska lokalnego. Widzimy, że nasze działania przynoszą dobre efekty i dlatego będziemy robić to nadal – zapewnia Agnieszka Cieślak.
Gmina Wojcieszków realizuje projekt: "CUS w Gminie Wojcieszków" wysoka jakość usług społecznych dla mieszkańców gminy" współfinansowany ze środków EFS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.