reklama
reklama

Z Łukowa do Berlina i Gniezna: podróż śladami historii i sztuki

Opublikowano:
Autor:

Z Łukowa do Berlina i Gniezna: podróż śladami historii i sztuki - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
130
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje łukowskieW dniach 24–28 kwietnia 2025 roku słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyli pięciodniową podróż edukacyjną, odwiedzając kluczowe miejsca związane z historią i kulturą Polski oraz Niemiec.
reklama

Rogalin i Kórnik – spotkanie z dziedzictwem szlacheckim

Pierwszym przystankiem był Pałac w Rogalinie, XVIII-wieczna rezydencja rodu Raczyńskich, obecnie oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić ekspozycję wnętrz pałacowych oraz galerię malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Następnie grupa udała się do Zamku w Kórniku, związanego z rodami Działyńskich i Zamoyskich. Zamek, przebudowany w XIX wieku przez Tytusa Działyńskiego w stylu neogotyku angielskiego, kryje w sobie bogate zbiory biblioteczne i muzealne.

Berlin – refleksja nad historią XX wieku

Drugi dzień wycieczki upłynął pod znakiem zwiedzania Berlina. Na placu Bebelplatz uczestnicy odwiedzili Pomnik zapadłej biblioteki, upamiętniający palenie książek przez nazistów w 1933 roku . Kolejnymi punktami były Brama Brandenburska oraz fragmenty Muru Berlińskiego, symbolizujące podział miasta w okresie zimnej wojny.

reklama

Poczdam – ślady wielkiej polityki

Trzeci dzień przyniósł wizytę w Poczdamie. Słuchacze zwiedzili rokokowy Pałac Sanssouci, letnią rezydencję Fryderyka II Wielkiego, otoczoną rozległymi ogrodami . Następnie udali się do Pałacu Cecilienhof, miejsca konferencji poczdamskiej w 1945 roku, gdzie przywódcy aliantów decydowali o powojennym kształcie Europy.

Poznań – sztuka i archeologia

Czwarty dzień rozpoczął się spacerem po Parku Cytadela w Poznaniu, gdzie znajduje się monumentalna instalacja „Nierozpoznani” autorstwa Magdaleny Abakanowicz, składająca się z 112 żeliwnych postaci.​

Następnie uczestnicy odwiedzili Muzeum Archeologiczne, mieszczące się w Pałacu Górków, prezentujące zbiory z terenów Polski i kolekcje pozaeuropejskie . Kolejnym punktem było Muzeum Narodowe w Poznaniu, jedno z największych muzeów w Polsce, oferujące bogatą kolekcję malarstwa polskiego i europejskiego.

reklama

Gniezno – jubileusz koronacji

Ostatnim etapem podróży było Gniezno, gdzie 25 kwietnia odbyły się uroczystości z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo