Reklama

Reklama

Wspierają uchodźczynie i ich dzieci. Prezentacja projektu „Włączone” w SP nr 5 w Łukowie

Opublikowano:
Autor:

Wspierają uchodźczynie i ich dzieci. Prezentacja projektu „Włączone” w SP nr 5 w Łukowie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie ŁUKÓW Szkoła Podstawowa nr 5 to miejsce do którego uczęszczają dzieci z pobliskiego Ośrodka dla Cudzoziemców, a po agresji Rosji na Ukrainę dołączyła także grupa uczniów i uczennic ukraińskich. Dla nich działa Stowarzyszenie dla Ziemi.

Reklama

Stowarzyszenie „Dla Ziemi” z placówką współpracuje nieprzerwanie od 2009 roku. 8 listopada 2022 roku w placówce odbyła się prezentacja międzynarodowego projektu realizowanego przez „Dla Ziemi”.

Miejsce na konferencję nie mogło być inne. To właśnie z tą szkołą pracujemy od wielu lat i współpraca ta układa się naprawdę wzorcowo – podkreśla Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia. W trakcie spotkania przedstawiona została idea projektu realizowanego w kooperacji z Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Łaziskach oraz norweską spółdzielnią socjalną Vintage Baby. Jednym z głównych zamierzeń projektu jest wsparcie kobiet i dzieci z doświadczeniem uchodźstwa oraz kobiet  z terenów wiejskich. Powstał kobiecy kolektyw „Włączone”, który wspólnie pracuje nad produktem. Będzie on ręcznie wykonywany przez członkinie kolektywu, a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wspólnie wybrany cel społeczny. Wcześniej uczestniczki projektu wzięły udział w warsztatach diagnozująco-integrujących, treningu WenDo, oraz spotkaniach twórczych, które pomogły wypracować pomysł produktu oraz jego promocję. Dodatkowo część zespołu uczestniczyła w wizycie studyjnej przyglądając się specyfice działania partnerskiej organizacji.

Dla dzieci zaplanowano szereg działań artystyczno-edukacyjnych oraz indywidualne zajęcia z języka polskiego. W październiku ruszyła ich kolejna edycja, prowadzone są zdalnie przez studentów i studentki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Osoby te prowadzą zajęcia w ramach praktyk studenckich przygotowujących je do nauczania języka polskiego jako obcego – wyjaśnia Ewa Kozdraj.

Aby edukacja dzieci cudzoziemskich była skuteczna należy również zadbać o kadrę pedagogiczną i zapewnić jej odpowiednie wsparcie i przygotowanie. Dlatego też w ramach projektu zaplanowane zostały warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek pracujących w środowisku międzykulturowym. Poprowadzi je Urszula Legawiec z Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja w Krakowie.

Z innych działań projektowych odbyły się już kurs trenerski dla zespołu Stowarzyszenia, pracujemy nad kampanią i jesteśmy w trakcie spotkań w organizacjach kobiecych na Lubelszczyźnie. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie Włączone – Embraced – Stowarzyszenie Dla Ziemi.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy