Reklama

Reklama

Pożar w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Woli Gułowskiej. Podopieczni DPS nie ucierpieli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP KSRG Adamów

Pożar w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Woli Gułowskiej. Podopieczni DPS nie ucierpieli - Zdjęcie główne

foto OSP KSRG Adamów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie W piątek, 24 lutego o godz. 21.57 dyżurny PSP w Łukowie otrzymał zgłoszenie o pożarze w klasztorze Sióstr  Karmelitanek w Woli Gułowskiej.Ogień pojawił się w pomieszczeniu gospodarczym.

ReklamaW piątek 24 lutego o godz. 21.57 strażacy zostali zaalarmowani, że pali się w budynku klasztoru sióstr  karmelitanek w Woli Gułowskiej. W sąsiednim budynku mieści się Dom Pomocy Społecznej św. Józefa, prowadzony przez siostry zakonne. Całodobową opieką są tam objęte osoby w podeszłym wieku. Klasztor i DPS to dwa oddzielne budynki, które są połączone przejściami z drzwiami przeciwpożarowymi. Paliło się w części, gdzie mieszkają siostry, natomiast życie mieszkańców DPS w niczym nie ucierpiało. Nie było potrzeby ewakuacji pensjonariuszy. 

Jak potwierdza dyżurny PSP w Łukowie, pożar wybuchł w pomieszczeniu gospodarczym budynku klasztornego.

 - Pożarem objęte było całe pomieszczenie, a płomienie wychodziły na zewnątrz. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania prądu w całym budynku. Następnie sprawiono dwie linie gaśnicze w celu ugaszenia pożaru. W części budynku objętej pożarem nikt nie został poszkodowany, wszyscy samodzielnie wyszli - informuje Straż Pożarna.   

- Strażacy w aparatach ochrony układu oddechowego z kamerą termowizyjną weszli do budynku w celu zlokalizowania pożaru. Jednocześnie prowadzono oddymianie budynku wentylatorami osiowymi. W sąsiednim pomieszczeniu kuchennym znajdowały się dwie butle LPG 11 kg - zostały schłodzone trzecią linią gaśniczą i wyniesione w bezpieczne miejsce – relacjonują strażacy.

Pożar został zlokalizowany, kontynuowano oddymianie pozostałych dwóch kondygnacji budynku. Po ugaszeniu pożaru wyniesiono nadpalone meble i wypompowano wodę znajdującą się wewnątrz obiektu. W trwającej 2,5 godziny akcji udział wzięło łącznie 29 ratowników. W działaniach brały udział zastępy:   3 x JRG Łuków, OSP Adamów, 2 x OSP Wola Gułowska, OSP Krzywda. Przyczyny pożaru nadal są ustalane. Duże zniszczenia W budynku klasztornym pożar zniszczył 3 pomieszczenia na parterze, które  wymagają generalnego remontu.

 - Cały parter klasztoru jest wyłączony z użytkowania. W budynku klasztornym było duże zadymienie, ściany i klatki schodowe są osmolone, zniszczeniu uległa elewacja. Trzeba będzie pomalować w sumie całe wnętrze klasztoru. Konieczne będzie wstawienie okien i drzwi, które zostały zniszczone w czasie pożaru – powiedziała nam siostra Agnieszka Skup - Delegatka Generalna Delegacji Polsko - Czeskiej Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek.                Siostry z Woli Gułowskiej serdecznie dziękują za pomoc wszystkim, którzy gasili pożar i pomagali w uprzątnięciu i zabezpieczeniu pogorzeliska.  

- Dużo osób dzwoni i proponuje nam pomoc przy porządkach po pożarze. Z pewnością z niej skorzystamy i z góry dziękujemy za życzliwość  - mówi siostra Agnieszka Skup.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy