reklama
reklama

Wojskowy samolot zgubił część nad Świdrami. Potem żołnierze prowadzili akcję poszukiwawczą na polach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieNad naszym powiatem, w tym nad Świdrami w gminie Łuków, w ostatnich dniach latały samoloty 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Podczas lotu szkolnego od samolotu M-346 Bielik odpadła owiewka. Pilot bezpiecznie wylądował w Dęblinie, a tego samego i kolejnego dnia żołnierze prowadzili poszukiwania na polach w Świdrach.
reklama

Wczoraj, 5 grudnia w Świdrach, w gminie Łuków mieszkańcy obserwowali krążące w powietrzu wojskowe śmigłowce z oznaczeniem SAR. Jeden z nich dwukrotnie lądował na polach. Świadkowie uważają, że lotnicy czegoś szukali , a dzisiaj 6 grudnia  dołączyli do nich żołnierze, którzy tyralierą szli polami.   
Według relacji świadków wojskowi znaleźli kawałek szkła lub szyby oraz  metalowe elementy.
Obecna była także łukowska policja, która zabezpieczała miejsce zdarzenia. 
Wśród mieszkańców Świdrów, którzy widzieli wojskowe samoloty nad wsią, pojawiło się wiele domysłów, co się stało, czego szukają wojskowi. Ludzie byli zaniepokojeni. 

reklama

Lot szkoleniowy  


Działania służb w Świdrach wyjaśniła nam ppor. Marlena Kuna, p.o. oficer prasowy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. 
 - 5 grudnia 2023 r. w godzinach przedpołudniowych nad terenem powiatu łukowskiego, doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu M-346 z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Podczas wykonywania lotu szkolnego w samolocie M-346 „Bielik” doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki od statku powietrznego – informuje podporucznik Kuna. 


 - Pomimo wyjątkowej sytuacji pilot bezpiecznie wylądował na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Kluczowa w tym przypadku była postawa pilota, który wykazał się zdolnością do szybkiego podejmowania decyzji, umiejętnościami pilotażowymi oraz opanowaniem i koncentracją w sytuacji kryzysowej. Asysty pilotowi udzielił pilot lecący w formacji, który koordynował służby ruchu lotniczego prowadząc korespondencję radiową oraz wizualnie zweryfikował uszkodzenie samolotu i prawidłową konfigurację do lądowania – wyjaśnia rzecznik Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

reklama


Piloci są przygotowani


Jak poinformowano nas w Dęblinie: „  Wojskowi piloci są przygotowani, aby radzić sobie z różnymi sytuacjami, a ich umiejętności są poddawane regularnym treningom na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnej w locie, także w warunkach ekstremalnych, takich jak ta sytuacja. Dobre wyszkolenie pilota pozwoliło na utrzymanie pełnej kontroli nad samolotem w ekstremalnych warunkach”.
Zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane.
Samoloty M-346 pojawiły się w Siłach Powietrznych RP w 2016 roku, jako następcy samolotu szkolnego TS-11 "Iskra”.Maszyny, którym w Polsce nadano nazwę Bielik, wykorzystywane są do zaawansowanego szkolenia lotniczego.

reklama

Co oznacza skrót SAR?


Skrót SAR oznacza SAR · search and rescue  (poszukiwanie i ratownictwo).Jeśli mówimy o służbie SAR (Search and Rescue) mamy na myśli gotowość do podjęcia akcji poszukiwawczej i ratowniczej na morzu i lądzie w czasie pokoju.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama