W ramach przeglądu na scenie MOK zaprezentowano cztery spektakle obrzędowe, ukazujące obyczajowość życia dawnej polskiej wsi w wykonaniu teatrów wiejskich województw centralno-wschodniej Polski:
- Zespół ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej, pow. łukowski, woj. Lubelskie Dom Kultury w Woli Gułowskiej „ U Maciejów na przedgodziu”
- Zespół LEWKOWIANIE z Dokudowa,
Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej, pow. bialski, woj. Lubelskie „Swaty”
- Zespół GRANDA NA URZECZU, pow. piaseczyński, woj. mazowieckie, stowarzyszenie GRANDA NA URZECZU Cieciszew
SWATY PRZEZ WISŁĘ „Bocin czyli obcy”
- Zespół JAR-SENIOR, pow. węgrowski, woj. mazowieckie, Urząd Gminy w Liwcu, „GADU GADU NA ŁAWECZCE”
Wszystkie prezentowane spektakle zostały omówione podczas Forum Dyskusyjnego, w czasie którego pomocy merytorycznej w doskonaleniu widowisk zespołom udzieliła Komisja Artystyczna w składzie: prof. Lech Śliwonik (wybitny teatrolog polski, badacz i znawca teatru ludowego i amatorskiego, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie a od 1987 roku prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej,
prof. Katarzyna Smyk (specjalistka w dziedzinach językoznawstwo polskie i folklorystyka) i Iwona Niewczas (instruktor teatralny).
Spotkanie rozpoczęło się od występu Stoczkowskiej Strażackiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Dariusza Kaczmarskiego.
49 Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych odbył się przy współpracy następujących organizatorów:
Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie;
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie;
Miejski Ośrodek Kultury w Stoczku Łukowskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.