reklama
reklama

W Serokomli uczcili ofiary Zbrodni Katyńskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Serokomli uczcili ofiary Zbrodni Katyńskiej - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieZespół Szkół w Serokomli poprzez posadzenie "Dębów Pamięci" włączył się w realizację programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
reklama

W 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym samym roku, w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, zrodziła się idea upamiętnienia ofiar NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie „Dębów Pamięci”, której nadano nazwę programu edukacyjnego: „Katyń... ocalić od zapomnienia". 

Program ten zyskał dużą popularność i w znaczący sposób przyczynił się do zachowania i przekazywania pamięci o znanych i nieznanych Obywatelach państwa polskiego,  niemal 22 tysiącach osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni. Przed szkołami w Polsce zasadzone zostały liczne dęby w myśl zasady  - JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ, a współcześni uczniowie stali się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

reklama

Ten wyjątkowy łańcuch nie może zostać przerwany. Tak więc 13 kwietnia 2022 roku Zespół Szkół w Serokomli włączył się w realizację programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Podczas uroczystości w której udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół w Serokomli posadzone zostały dwa „Dęby Pamięci”. Aktu posadzenia pierwszego „Dębu Pamięci”,poświęconego aspirantowi Policji Państwowej Janowi Szymankowi dokonali: Wójt Gminy Serokomla Piotr Chaber, Zastępca Wójta Gminy Serokomla Marcin Kurek, Przewodniczący Rady Gminy Serokomla Janusz Kozarski.

reklama

Drugi Dąb Pamięci, poświęcony majorowi Stanisławowi Kulbickiemu, posadziły: Dyrektor Zespołu Szkół w Serokomli Justyna Kociel, Wicedyrektor Zespołu Szkół w Serokomli  Krystyna Ociesa oraz Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Aleksandra Michalak.

Celem wyżej wspomnianego programu jest przywrócenie sylwetek pomordowanych zbiorowej pamięci.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama