Od 1991 r. polskie dzieci mają możliwość korzystania z pozaszkolnej formy realizacji obowiązku szkolnego jaką jest edukacja domowa. Jest to popularna forma edukacji w wielu krajach na całym świecie w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii czy Kanadzie.
Na przestrzeni ostatnich lat nauczanie domowe w Polsce, cieszy się dynamicznie rosnącą popularnością. W 2015r. z edukacji domowej korzystało blisko 20 tysięcy uczniów. Pod koniec września 2022 r. liczba ta wyniosła prawie 31,5 tys. i w ciągu kilku miesięcy (do 1 maja 2023) urosła o kolejnych 10,8 tys. uczniów.
Edukacja domowe w Polsce nie oznacza jednak całkowitej niezależności od instytucji szkolnej. Każde dziecko formalnie musi być zapisane do placówki oświatowej. Może być to dowolna szkoła na terenie całego kraju.
W dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań- nauczanie domowe jest dość powszechną formą edukacji, która de facto nie musi odbywać się w domu, notabene nauczaniem dzieci nie muszą zajmować się wyłącznie rodzice….
Na terenie naszego miasta Łuków powstała „oddolna” grupa rodziców i pedagogów, która w formie przedsięwzięcia obywatelskiego od września 2023 otwiera możliwość realizacji edukacji domowej w kameralnej grupie 10-12 osób, dla dzieci z klas 0-III.
– Jesteśmy grupą rodziców, która chce mieć świadomy wpływ na naukę swoich dzieci. Ze względu na to, iż jesteśmy aktywni zawodowo, nie mogliśmy zająć się osobiście edukacją naszych pociech. Z tego względu powstała inicjatywa zgromadzenia w jednym miejscu grupki, która będzie wspólnie odkrywać świat nauki pod pieczą doświadczonych nauczycieli. Chcemy by nasze dzieci mogły uczyć się w sposób zgodny z nowoczesną pedagogiką, mającą swoje podstawy w neurobiologii. – mówi pani Katarzyna jedna z mam.
– Wierzymy, że nauka może być fascynującą przygodą, a dziecko może czuć ogromną radość poznawania, nie traktując nauki jako obowiązek. Nasz mózg uczy się, gdy pobudzone są emocje, wtedy uwalniają się neuroprzekaźniki odpowiedzialne za zapamiętywanie, dlatego w edukacji liczy się dla nas doświadczanie, obserwowanie i eksperymentowanie.
Jak będzie odbywała się edukacja w takiej grupie?
Dzieci w grupie Bullerbyn będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach z zakresu edukacji wczesnoszkolnej prowadzonej przez doświadczoną nauczycielkę, która patrzy na dziecko oczami pełnymi szacunku. W jej rozumieniu edukacja to przygoda i doświadczenie. Podobnie jak my uważa, iż dzieci mogą w sposób praktyczny uczyć się pisania, czytania i liczenia. Wierzymy, że dzieci mają w sobie kompetencje, by odkrywać świat, potrzebują jedynie przewodnika.
Obok zajęć wynikających z podstawy programowej (edukacja wczesnoszkolna, język nowożytny- u nas język angielski) dzieci będą miały możliwość korzystania z zajęć Montessori, które poprowadzi nauczyciel specjalnie wyszkolony do pracy tą metodą. Maria Montessori powiedziała „Wychowanie nawet małego dziecka nie ma na celu przygotowania go do szkoły, ale do życia”. Właśnie w taki sposób chcemy, by odbywała się nasza edukacja, w przełożeniu na praktykę, tak by dzieci umiały zastosować w codzienności zdobytą wiedzę.
Uczniowie będą, także mieli możliwość korzystania z zajęć dodatkowych, które będą prowadzone w cyklach tematycznych, tak by każdy mógł odszukać to, co go interesuje. Mamy bardzo dużo pomysłów, które zamierzamy cyklicznie wdrażać – mówi pani Barbara.
O której godzinie rodzic będzie musiał odebrać swoje dziecko z Bullerbyn?
Zajęcia, o których powiedziałam będą kończyć się około 12.45. Rodzic może odebrać dziecko bezpośrednio po nich lub pozostawić je na świetlicy do godz. 15.15. Czas świetlicowy w małej grupie będzie świetną okazją do rozwijania relacji rówieśniczych, wspólnych gier planszowych, rozmów i zabaw.
Czy dzieci z grupy Bullerbyn będą miały takie same obowiązki jak dzieci szkolne?
Jednym z założeń grupy jest odejście od prac domowych. Jeżeli będą się one pojawiały to jedynie w formie funkcjonalnej, tak by dzieci mogły widzieć ich zastosowanie w codzienności. Nie będzie też sprawdzianów ani kartkówek.
Za co więc będą dostawać oceny?
Nie będą oceniane. Kto z nas chce być oceniany za swoje działania? – pyta retorycznie pani Kasia – Świadomie wybraliśmy formę bez oceniania z tego względu, iż chcemy by to motywacja wewnętrzna i naturalna ciekawość poznawania świata były wyznacznikiem dla nauki, a nie normy i rywalizacja.
Czy bez ocen i sprawdzianów dzieci nauczą się tego co powinny?
Oczywiście! Będą realizowały podstawę programową, a przy tym świetnie się bawiły i korzystały z dzieciństwa. Zachęcam do zapoznania się z podstawą programową dostępną na Ministerialnej stronie: www. gov. pl., która obowiązuje od 2017 roku. Jest bardzo przyjazna i otwarta na naturalne poznawanie. Czytamy w niej o tym, że głównym zadaniem edukacyjnym (…) jest łagodne wprowadzenie dziecka w świat wiedzy, przygotowanie do wykonywania obowiązków ucznia oraz wdrażanie do samorozwoju. Nauczyciel (…) zapewnia bezpieczne warunki oraz przyjazną atmosferę do nauki, uwzględniając indywidualne możliwości i potrzeby edukacyjne ucznia. Najważniejszym celem kształcenia w szkole podstawowej jest dbałość o integralny rozwój biologiczny, poznawczy, emocjonalny, społeczny i moralny ucznia.– Właśnie to będziemy realizować, oceny i sprawdzany nie są do tego potrzebne.
Przecież dzieci będą musiały zmierzyć się z egzaminowaniem np.: na egzaminie ósmoklasisty czy na maturze? Poradzą sobie, skoro nie będą przyzwyczajone do testów i punktacji?
Pod koniec każdego roku szkolnego dzieci będą podchodziły do egzaminów klasyfikacyjnych (część pisemna i ustna), które przeprowadzi nauczyciel prowadzący edukację wczesnoszkolną, na podstawie arkuszy przesłanych przez szkołę, do której zapisane są dzieci. Tak więc nasi mali uczniowie będą mieć możliwość zmierzenia się z formą sprawdzania, jaką jest egzamin, co da im doświadczenie na przyszłość. Dla nas, rodziców ważna jest szacunek i aura wokół tego wydarzeni. Po zakończonym roku szkolnym dzieci otrzymają świadectwa, które niczym nie różnią się od świadectw uczniów szkolnych.
Uczniowie uczęszczający do szkoły mają prawo do legitymacji i zniżek. Czy uczniowie edukacji domowej mogą się o to ubiegać?
Oczywiście! Mają takie samo prawo do legitymacji szkolnej i do zniżek jak uczniowie uczęszczający do szkoły. Co więcej przysługuje im także 300+, jako jednorazowe wsparcie na początek każdego roku szkolnego.
Jak można Was znaleźć?
Mieścimy się na Nowym Łukowie.
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Faceboku: Edukacja domowa realizowana w grupie Bullerbyn: https://www.facebook.com/profile.php?id=100093348867370 - tam znajduje się więcej informacji na tematy: nauczania domowego oraz funkcjonowania grupy.
- Jeśli ktoś pragnie się do nas przyłączyć lub ma pytania, na które mogłybyśmy odpowiedzieć zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 503- 470 -586. - zapraszaja organizatorzy grupy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.