reklama
reklama

Urodziny LGD RAZEM (ZDJĘCIA) Stowarzyszenie od 15 lat pozyskuje unijne pieniądze dla mieszkańców i gmin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieDzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania RAZEM oraz środkom z programu rozwoju obszarów wiejskich wiele miejscowości wypiękniało. Powstały nowe świetlice, altany, miejsca sportu i rekreacji, a stare zostały wyremontowane. Unijne dotacje z LGD pomogły także przedsiębiorcom, którzy rozwinęli swoje firmy lub założyli nowe biznesy, a zespoły zakupiły stroje ludowe i instrumenty.
reklama


Podsumowaniem  15 lat działalności Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” była konferencja „Tradycja i nowoczesność – 15 lat doświadczenia LGD „RAZEM” we wspieraniu rozwoju lokalnego”. 
Ostatniego dnia czerwca liczne grono gości (ponad 80 osób), współpracowników, przedsiębiorców i dziennikarzy przybyło do Centrum Konferencyjno- Bankietowego Chabrowy w Zalesiu, gdzie Sylwia Romańska-Węzik, Prezes Zarządu LGD „RAZEM”  przedstawiła efekty 15-letniego wdrażania przez LGD „RAZEM” programu „LEADER” na rzecz rozwoju obszarów wiejskich gmin będących członkami stowarzyszenia, tj.: Adamów, Krzywda, Łuków, Serokomla, Stanin, Stoczek Łukowski, Trzebieszów, Wojcieszków,  Wola Mysłowska oraz miasto Stoczek Łukowski. 
Sylwia Romańska-Węzik podkreśliła, że w ostatnich 15 latach LGD pozyskało 24 mln zł dotacji z PROW 2007/2013 i PROW 2014/2020. Za te pieniądze udało się  zrealizować ponad 400 projektów związanych z budową infrastruktury publicznej, rozwojem przedsiębiorczości, kultywowaniem rodzimej kultury ludowej, edukacją ekologiczną, kulturalną oraz rozwojem i upowszechnianiem turystyki. Zwróciła uwagę, że na ten sukces złożyły się potencjał regionu, kapitał ludzki Zarządu, Rady LGD oraz pracowników biura, a  przede wszystkim wspólna i udana współpraca z samorządami, aktywnymi przedsiębiorcami, liderami obszarów wiejskich, organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

reklama

 -  Jestem dumna z tego, że  udało nam się stworzyć 60 miejsc pracy, a także wesprzeć samorządy w 
budowie/przebudowie infrastruktury publicznej. W wielu miejscowościach zespoły ludowe zakupiły stroje, a kapele otrzymały dofinansowanie na instrumenty. Mieszkańcy wyjeżdżali na wizyty studyjne po Ziemi Łukowskiej ale również odwiedzili różne zakątki Polski skąd czerpali wiedzę, korzystali z dobrych pomysłów, które następnie wdrażali w swoich gminach/organizacjach, brali udział w wielu szkoleniach. Na dziesiątki lat pozostanie wytyczony i oznakowany Szlak Ziemi Łukowskiej, który ma około 300 km, a prowadzi przez najpiękniejsze i najciekawsze pod względem przyrodniczym i historycznym zakątki gmin należących do LGD  - mówi Romańska-Węzik.
  
 - Szczególnie cieszy nas to, że nie pełniliśmy tylko funkcji operatora, który stara się o unijne dotacje, obdziela nimi beneficjentów, nadzoruje zadania i je rozlicza. Największą radość daje to, że naszemu stowarzyszeniu udało się zrealizować kilka autorskich projektów. Dzieki nim zdobyliśmy środki i opracowaliśmy materiały promujące Ziemię Łukowską w oparciu o nasze walory, ze szczególnym uwzględnieniem głównych zasobów, tj. Sienkiewicza, amonitów i „waliki i oręża”.  
Opracowaliśmy grę planszową „Na Szlaku Ziemi Łukowskiej” i grę karcianą typu dobble. Ponadto jako pierwsi opracowaliśmy: przewodnik turystyczny po obszarze działania LGD RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI książkę kucharską w wersji papierowej oraz elektronicznej - potrawy w niej zamieszczone są dziełem kobiet zamieszkujących obszar LGD, mapę rysunkową z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi Szlaku Ziemi Łukowskiej, spacer wirtualny, również dostępny w wersji 3D (należy pobrać aplikację na smartfona ze strony internetowej naszego LGD), mapę interaktywną, którą w następnym roku wzbogacimy o audioprzewodnik – wylicza pani Prezes. 

reklama

Przez następny rok planujemy tworzyć mobilne Centrum Informacji Turystycznej Szlaku Ziemi łukowskiej, m.in.: przeszkolić 15 mieszkańców, którym sfinansujemy kurs przewodników turystyki rowerowej.  Kolejne osoby będą mogły zostać lokalnymi przewodnikami turystycznymi. Po szkoleniu wyposażymy te osoby w kamizelki, koszulki, czapki i parasole z nadrukiem „Lokalny przewodnik”. Na jesienią 2023 r. oraz na wiosnę 2024 r. zorganizujemy wydarzenia promujące Szlak Ziemi Łukowskiej, postawimy 25 tablic informacyjnych/witaczy przy  Szlaku Ziemi Łukowskiej, 3 murale o tematyce związanej z historią Ziemi Łukowskiej, opracujemy 11 quest-ów. Będzie ciekawie i merytorycznie – to plany LGD na następny rok. 
Oczywiście złożyliśmy też strategię na kolejny okres programowania, czas pokaże czy uda się uzyskać kolejne środki na kontynuację działalności i rozwój obszarów wiejskich. 
Podczas uroczystości była wójt gminy Łuków Pani Kazimiera Goławska otrzymała godność Członka Honorowego Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”, która nadało jej Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia  za zasługi w wieloletniej działalności na rzecz obszarów wiejskich, zgodnej z celami i zasadami działalności stowarzyszenia.
Pamiątkowe podziękowanie wręczono p. Kazi, a pamiątkowe podziękowania dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych dla każdej z gmin będącej członkami LGD za wkład w utworzenie, współpracę i rozwój odebrali włodarze z poszczególnych 10 gmin będących członkami LGD lub ich reprezentanci.
Działania  LGD RAZEM wspominał także Marek Czub, wójt gminy Stoczek Łukowski, który razem z Kazimierą Goławską był inicjatorem jego powstania:
- Idea stworzenia takiego lokalnego stowarzyszenia, łączącego różne organizacje i grupy z pewnością była wskazana i nadal to kontynuujemy. Możemy być dumni, że w naszym powiecie, a także wcześniej we współpracy międzypowiatowej, zostało zrealizowanych tyle wspaniałych projektów  - ponad 400 projektów z różnych dziedzin. I jak widać nasz powiat łukowski zrobił się ładniejszy, jest dużo więcej ciekawszych miejsc, które zostały wspaniale zagospodarowane, jest dużo nowych obiektów i placów zabaw, są altanki i siłownie zewnętrzne, świetlice, jest także dużo innowacyjnych przedsięwzięć. To wszystko naszej Lokalnej Grupie Działania się udało - można powiedzieć, że ten sukces jest nas wszystkich, zebranych w LGD – mówił Czub.
Na zakończenie goście zostali poczęstowani pysznym urodzinowym tortem z cukierni „Karmelka”.
PODZIĘKOWANIA
Zarząd  LGD składa podziękowania za obecność na konferencji: posłom Krzysztofowi Głuchowskiemu  i Sławomirowi Skwarkowi, Januszowi Koziołowi – Wicestaroście Powiatu Łukowskiego, Kazimierze Goławskiej – wieloletniej Wójt Gminy Łuków, inicjatorce założenia LGD, włodarzom gmin, dyrektorom organów samorządowych i powiatowych, Zarządowi i Członkom Rady LGD ze wszystkich kadencji, artystom z GBP w Starych Kobiałkach i zespołowi Modry Len z Adamowa, pracownikom Biura LGD a także przedstawicielom lokalnych mediów: Wspólnota Łukowska, portal Łuków24, MasterTV Łuków.Serdeczne podziękowania również dla przedsiębiorców obecnych na konferencji, którzy otrzymali dotację na podjęcie/rozwój działalności gospodarczej z PROW 2014-2020 i wsparli nas organizacyjnie i rzeczowo: „PRO-DEKO profesjonalne dekoracje” za wykonanie pięknej jubileuszowej ścianki, Zakład Mięsny „Kożuchówka” s.c., Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo Handlowe „Osaka” i firma produkująca kozie sery ROSZA ze Starej Róży, którzy dostarczyli składniki na wiejski stół, Anety Jasińskiej – firma „AJ MAKE UP” za profesjonalny make up oraz Agaty Kwaśnej-Nowak  – marka „La La Las”, Skkurob Leathercraft, oraz dla Sławomira Smolaka –  za fotorelację z konferencji.  

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama