reklama
reklama

Uroczystości Święta Wojska Polskiego (ZDJĘCIA). Na cmentarzu wojennym przy ul. Strzelniczej w Łukowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uroczystości Święta Wojska Polskiego (ZDJĘCIA). Na cmentarzu wojennym przy ul. Strzelniczej w Łukowie - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskiePolowa msza święta, koncert pieśni patriotycznych, prezentacje umundurowania i uzbrojenia oraz wojskowy poczęstunek - tak mieszkańcy ziemi łukowskiej uczcili w tym roku Święto Wojska Polskiego. Uroczystości, które odbyły się w poniedziałek 15 sierpnia, zorganizowali wójt i Rada Gminy Łuków.
reklama

Z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej na cmentarzu wojennym przy ul. Strzelniczej w Łukowie spotkali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, partii politycznych, instytucji, organizacji społecznych i zawodowych, stowarzyszeń, związków i szkół. Była również Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji, a także poczty sztandarowe samorządów, związków i organizacji oraz liczna grupa mieszkańców Łukowa i okolicznych miejscowości.Rocznicowe spotkanie w hołdzie poległym w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku rozpoczęło się koncertem Orkiestry Dętej Łukowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza, po którym uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy.

reklama

Potem wszyscy modlili się na polowej mszy świętej, którą odprawił proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie ksiądz kanonik Andrzej Kieliszek w asyście proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego księdza kanonika Jerzego Cąkały. Podobnie jak przed rokiem rozpoczęcie eucharystii poprzedził dźwięk dzwonu ze znajdującego się niegdyś na cmentarzu przy ul. Strzelniczej kościółka garnizonowego, który spłonął w latach 70. minionego wieku.

Podczas poniedziałkowej uroczystości o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat i współczesnym znaczeniu polskiego wojska mówili wójt gminy Łuków Mariusz Osiak, poseł Sławomir Skwarek i senator Stanisław Gogacz, a list od wojewody lubelskiego odczytał radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł.

Okolicznościowe przemówienia dopełniła prezentacja poezji patriotycznej autorstwa Jana Janusza Jastrzębskiego oraz koncert pieśni wojskowych i maryjnych wykonanych na harmonijce ustnej przez wielokrotnego laureata konkursów muzycznych Andrzeja Wojtusia.

Na zakończenie oficjalnej części obchodów poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy obelisku, upamiętniającym żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, natomiast Aton Fartuszny z Łukowskiego Ośrodka Kultury zagrał na trąbce "Ciszę".
Po uroczystości mieszkańcy mogli obejrzeć wystawy uzbrojenia i wyposażenia wojskowego oraz spróbować wojskowej grochówki. Grochówkę przyrządził radny Rady Gminy Łuków, sierżant rezerwy Jacek Kuc, a ekspozycje przygotowało Lubelskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Jelnicy oraz Wojska Obrony Terytorialnej z Białej Podlaskiej. Uczestnicy poniedziałkowej uroczystości mogli również zapoznać się z ofertą Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białej Podlaskiej.

W przygotowaniu obchodów wojskowego święta wójta i Rady Gminy Łuków wsparli: Miasto Łuków i Zakład Gospodarki Lokalowej, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, uczniowie i opiekun Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Łuków.

(fot. UG Łuków)

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama