reklama
reklama

Ulice w połączonej Gręzówce mają już nazwy

Opublikowano:
Autor:

Ulice w połączonej Gręzówce mają już nazwy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieGMINA ŁUKÓW Rada Gminy Łuków na sesji 29 grudnia przyjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicom w Gręzówce. Od początku 2024 r. jest to jedna miejscowość powstała po połączeniu trzech wsi: Gręzówki, Nowej Gręzówki i Gręzówki-Kolonii.
reklama

Nazwy ulic zgłosili uczestnicy konsultacji  w październiku 2023 r. 

W grudniu radni uchwalili, aby ulicom bez nazwy, zlokalizowanym w obrębach geodezyjnych  Gręzówka i Gręzówka Kolonia, stanowiącym działki drogowe, nadać nazwy: Nowa, Pogodna, Wschodnia, ks. Stanisława Brzóski, Ogrodowa, Szkolna, Sportowa, Księży Sopyłów, ks. Feliksa Rokity, Południowa, Łukowska, Za Rzeką,  Sosnowa, Klonowa, Tadeusza Szenejki, Dębowa, Bitwy pod Gręzówką, Leśna.

reklama

PATRONI ULIC - KIM BYLI I JAKIE MAJĄ ZWIĄZKI Z GRĘZÓWKĄ?
1. UL. KS. STANISŁAWA BRZÓSKI – Ks. Brzóska - bohater naszego regionu, polski duchowny katolicki, naczelnik powiatu łukowskiego w okresie powstania styczniowego. Uczestniczył w wielu bitwach i potyczkach z wojskami carskimi, z czego dwie rozegrały się pod Gręzówką – 14 marca 1863 r. i 23 kwietnia 1863 r. Schronieniem dla ks. Brzóski i jego oddziału podczas powstania były otaczające wieś lasy Jaty. Jedna z kryjówek znajdowała się w pobliżu leśniczówki Dąbrówka. Za dostarczanie żywności powstańcom aresztowany był m.in. chłop z Gręzówki – Kacper Grzyjmajło. Pomocy udzielał również dzierżawca Gręzówki, Władysław Gros.
2. UL. TADEUSZA SZENEJKI - inżynier Tadeusz Szenejko – nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków w Kryńszczaku w latach 1929-1941, działacz społeczny zasłużony dla Gręzówki i okolic. Urodzony w 1898 r. w Wohyniu k. Radzynia. W 1918 r. walczył na froncie jako obrońca Lwowa, w lipcu 1920 jako ochotnik wyruszył na front do walki z bolszewikami pod Warszawą. Od 1929 r. podjął pracę w Nadleśnictwie Kryńszczak, w obwód którego wchodziła Gręzówka. Brał czynny udział w życiu wsi. Stojąc na czele Komitetu Budowy Kościoła, w znacznym stopniu przyczynił się do powstania miejscowej parafii i biblioteki parafialnej. Jemu to gręzowianie zawdzięczają uzyskaną ziemię parafialną, plac pod budowę kościoła, budowę drewnianego kościoła, potem też plebanii. Z inicjatywy inżyniera i przy jego udziale wybudowane zostały szkoły w Jagodnem, Biardach i w Gręzówce oraz budynek dla Zarządu Gminy w Gręzówce. Zorganizowane zostały straże pożarne w Dąbiu i Gręzówce. Inżynier Szenejko pył inicjatorem powstania w Gręzówce Spółdzielni Rolniczo-Leśnej „Jedność” oraz nowoczesnej jak na tamte czasy drogi z Gręzówki do Kryńszczaka. Wspierał materialnie dzieci z ubogich rodzin. Z miejscowym proboszczem założył cmentarz wojskowy w Gręzówce. Zmarł 9 maja 1947 r.

reklama

3. UL. KSIĘŻY SOPYŁÓW - Ks. Ignacy Sopyła i ks. Wiktor Sopyła to rodzeni bracia, proboszczowie parafii w Gręzówce. Ks. Ignacy Sopyła był organizatorem parafii w Gręzówce i jej pierwszym proboszczem. Pracę w parafii rozpoczął w 1938 r. W 1939 r. roku rozpoczął budowę plebanii i budynków gospodarczych. W planach była budowa nowego - murowanego kościoła. Wybuch wojny przeszkodził w realizacji tych planów. Ks. Ignacy prowadził ożywioną pracę duszpasterską. Po wybuchu wojny – również patriotyczną. Aresztowany przez gestapo 19 lipca 1943 r. Po wojnie wspierał swojego brata Wiktora, który został proboszczem w Gręzówce. Zmarł w 1973 r.
Ks. Wiktor Sopyła po wieloletnim pobycie w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej został proboszczem w Gręzówce w 1945 r. Ks. Wiktor bardzo energicznie, przez prawie 40 lat troszczył się o parafię w Gręzówce jako proboszcz, czynił zabiegi o powiększenie parafii, remontował budynki parafialne, wybudował wyjątkowe miejsce w Gręzówce tzw. Grotę. Jego staraniem wybudowano w Gręzówce kościół. Ks. Wiktor otrzymał odszkodowanie za bycie więźniem – królikiem doświadczalnym w koncentracyjnych obozach niemieckich i te fundusze przeznaczył na budowę świątyni. Zmarł w 1983 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
4. UL. BITWY POD GRĘZÓWKĄ – 20 lipca 1944 r. w lesie Kryńszczak k. Łukowa rozegrana została akcja partyzancka, powszechnie znana jako Bitwa pod Gręzówką. W potyczce z niemieckimi wojskami, wycofującymi się z frontu, poległo 25. żołnierzy Armii Krajowej z Jaty.
5. UL. KS. FELIKSA ROKITY - Ks. Feliks Rokita – proboszcz parafii w Gręzówce w latach 1993 – 2003. Urodził się 9 grudnia 1929 r. W 1955 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Filipinów w Tarnowie. Na kapłana wyświęcony w 1963 r. W Gręzówce dał się poznać jako bardzo dobry gospodarz parafii, wyjątkowy duszpasterz, wrażliwy na ludzką krzywdę człowiek. Zmarł 4 listopada 2004 r. Pochowany w Gręzówce. Pamięć o nim jest nadal bardzo żywa wśród mieszkańców wsi.

reklama

 

 

 

 

 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama