Reklama

Reklama

"Tropem Wilczym" (zdjęcia).Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Łuków 2023.

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa.

Reklama

Radny Powiatu Łukowskiego Bartłomiej Bryk, Stowarzyszenie Przyjazny Łuków oraz Powiat Łukowski zorganizowali „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Łuków 2023. Zawody odbyły się w niedzielę 5 marca 2023 roku o godzinie 12:00 w Parku Miejskim w Łukowie. Jak co roku odbyły się biegi na dwóch dystansach - 1500 i 4500 metrów. Pierwszy z nich to bieg honorowy/rodzinny, w którym wystartowali wszyscy chętni bez względu na stan kondycji fizycznej, w tym dzieci, seniorzy, rodzice z wózkami i nordic walking (bieg bez ścigania, brak klasyfikacji). Drugi dystans, to już bieg konkursowy, tzw. Bieg Wilka, w którym uczestnicy rywalizowali ze sobą na dłuższym dystansie, a najlepsi z nich otrzymali statuetki i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowy medal, wyjątkową koszulkę, materiały historyczne, a także ciepły posiłek. Partnerem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łukowie jest Łukowski Ośrodek Kultury. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Święto uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku przypada 1 marca. Tego dnia w 1951r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród nich był prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Podczas niedzielnego wydarzenia biegacze wsparli też Wojtka Jonczyka z Gołaszyna, który walczy z nowotworem. Przypinając do koszulek kartkę z napisem „biegnę dla Wojtka” przyczynili się do tego, że Fundacja PKO BP przekaże na konto chłopca 10 tys. zł. Fundacja sponsorowała też zakup koszulek z wizerunkiem żołnierza wyklętego Antoniego Dołęgi, pseudonim „Znicz”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy