reklama
reklama

Szacowanie strat po nawałnicy w gminie Stoczek. Można się zgłaszać po zapomogi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szacowanie strat po nawałnicy w gminie Stoczek. Można się zgłaszać po zapomogi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieGMINA STOCZEK ŁUKOWSKI W środę 19 czerwca nad gminą Stoczek Łukowski przeszła nawałnica. Sztab kryzysowy działał już tego samego dnia. Do poszkodowanych mieszkańców jeździli strażacy, pracownicy GOPS, pracownicy urzędu, wójt Marek Czub. Wójt Gminy zwraca się z prośbą do radnych, sołtysów i mieszkańców poszczególnych miejscowości o kierowanie osób, które poniosły straty w dobytku do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej —aby żadna osoba wymagająca pomocy nie została pominięta.
reklama

Została powołana komisja ds. szacowania szkód. Pracownicy ośrodka pomocy społecznej pojechali w teren. Analizowali  wszystkie przypadki, które kwalifikują się ewentualnie do pomocy.   
Przekazano informacje do radnych, sołtysów, aby informowali mieszkańców, aby ci zgłaszali swoje straty. 
 - Ja osobiście wczoraj byłem w Kienkówce, tam mieliśmy przypadek zerwania blachy z dachu. Na szczęście mieliśmy takie zapasowe mieszkanie i tą rodzinę przenieśliśmy do tego mieszkania socjalnego i oni tam spędzili noc. Budynek, w którym mieszkali należy do gminy, będziemy ubiegać się o odszkodowanie i wspólnie remontować,  po to, żeby rodzina tam mogła wrócić i mieszkać dalej -  mówi wójt Marek Czub. 
 - W Mizarach byłem w trzech czy czterech miejscach. Tam mieliśmy zdarzenia związane z uszkodzeniem budynków gospodarczych,   głównie stodoły, zerwane dachy, zniszczone przystanki autobusowe – dodaje.  
Gmina przyjmuje wnioski o odszkodowanie i szacuje straty. Jest na to 30 dni. Wójt wystosował pismo do mieszkańców:
„POMOC DLA MIESZKAŃCÓW GMINY POSZKODOWANYCH W WYNIKU NIEKORZYSTNYCH ZJAWISK ATMOSFERYCZNYCH (WICHUR, DESZCZU NAWALNEGO, GRADU, UDERZENIA PIORUNA ITP.)
Wichury i deszcze nawalne, które przeszły przez Gminę Stoczek Łukowski w dniu 19 czerwca 2024 r. spowodowały liczne straty w mieniu i uprawach.
Dla osób poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych przewidziane są różne formy pomocy, w zależności od tego czy uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne, czy budynki służące do produkcji rolniczej, sprzęt rolniczy, uprawy rolne.
W przypadku szkód w budynkach mieszkalnych oraz w podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych (zerwanie dachu, podtopienie, uderzenie pioruna itp.) pomoc oferowana jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które nie są w stanie samodzielnie lub przy pomocy rodziny zaspokoić niezbędnych potrzeb w oparciu o własne zasoby. Osoby te mogą ubiegać się o zasiłek celowy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Stoczku Łukowskim, ul. 1-go Maja 12A, 21-450 Stoczek Łukowski.
Kwoty zasiłków przyznawane będą w oparciu o oszacowania procentu zniszczeń/uszkodzeń. Szacowanie szkód oraz określenie procentowej wartości zasiłku będzie poprzedzone badaniem komisji ds. szacowania strat powołanej przez Wojewodę. Udzielana pomoc pochodzić będzie z rezerwy celowej budżetu państwa.
Zasady udzielania pomocy na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych
Uwaga!
Wypłata zasiłków może odbywać się w transzach i wyłącznie po otrzymaniu przez Gminę Stoczek Łukowski dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa.
Osoby, którym zostanie przyznana pomoc, będą zobowiązane do przedstawienia faktur lub
rachunków potwierdzających poniesienie wydatków związanych z remontem, odbudową budynku/lokalu, dokonanych z kwoty przyznanego zasiłku.
Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w
Stoczku Łukowskim przy ul. 1-go Maja 12A lub za pośrednictwem E-PUAP składając na dokumencie podpis elektroniczny.
Wzór wniosku do pobrania w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stoczku Łukowskim. Kontakt z GOPS - telefon 25 797 01 77
W przypadku szkód w uprawach, budynkach służących produkcji rolnej, sprzęcie rolniczym, pomoc oferowana jest dla producentów rolnych.
Aktualnie oferowane formy pomocy to:
Kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach
specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych;
Udzielenie przez Prezesa KRUS, na indywidualny wniosek rolnika, pomocy w opłaceniu
bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w postaci odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek;
Zastosowanie przez KOWR odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży
i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego;
Udzielenie przez wójta ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.
Niezależnie od powyższych programów, w sytuacji wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych o szerokiej skali, może być uruchomiona dodatkowa pomoc w formie dotacji. Decyzja o uruchomieniu dodatkowych programów jest każdorazowo podejmowana przez Radę Ministrów.
W przypadku wystąpienia szkód w uprawach, budynkach służących produkcji rolnej, sprzęcie rolniczym rolnik zamierzający ubiegać się o którąś wymienionych form pomocy powinien zgłosić straty, niezwłocznie po ich wystąpieniu, do Urzędu Gminy Stoczek Łukowski, pok. 110, tel. 25 623 97 22 składając odpowiednie oświadczenia https:/luwwlublinie.bip.gov.pl/rolnictwo/459267_procedura-szacowania-strat.html
Po otrzymaniu zgłoszenia strat Komisja powołana przez Wojewodę dokonuje lustracji w terenie i szacuje wysokość szkód. Z szacowania sporządzany jest protokół, który po akceptacji przez Wojewodę stanowi podstawę do ubiegania się o pomoc.
Warunkiem ubiegania się o pomoc jest poniesienie szkód powyżej 30% w produkcji rolnej ( uwzględniając produkcję roślinną i zwierzęcą). Warunek ten obowiązuje także w przypadku szkód w środkach trwałych.
Wójt Gminy zwraca się z prośbą do radnych, sołtysów i mieszkańców poszczególnych miejscowości o kierowanie osób, które poniosły straty w dobytku do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej —aby żadna osoba wymagająca pomocy nie została pominięta.
/-/ Marek Czub
Wójt Gminy Stoczek Łukowski”

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama