Tegoroczna edycja, która odbyła się 6 sierpnia, była już piętnastą kolejną. Wzięli w niej udział pszczelarze z powiatu łukowskiego oraz z innych części województwa lubelskiego i z województwa mazowieckiego.
Święto Miodów Ziemi Łukowskiej – tradycyjna i wyczekiwana impreza, która co roku gromadzi mieszkańców i turystów z całej okolicy. Tegoroczna edycja rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej w Gręzówce, której przewodniczył ks. Zbigniew Kuzia, honorowy członek Lubelskiego Oddziału Polskiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Eucharystię koncelebrowali o. Aleksander Pikor i miejscowy proboszcz ks. Adam Krasuski.
Główne wydarzenia Święta Miodów odbyły się w Ławkach, niedaleko Nadleśnictwa Łuków. Ceremonia rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym Kazimierza Lewickiego, wybitnego pszczelarza.
Wybór Ławek jako miejsca organizacji Święta Miodów ma swoje uzasadnienie historyczne. To właśnie tutaj, w drugiej połowie XIX wieku, Kazimierz Lewicki, ówczesny właściciel wsi, założył pasiekę, która stała się wzorem dla innych pszczelarzy. Lewicki był nie tylko pasjonatem pszczelarstwa, ale także innowatorem w tej dziedzinie. Stworzył dwa typy uli oraz napisał podręcznik dla pszczelarzy, który do dziś jest uznawany za cenne źródło wiedzy. Niezwykłym osiągnięciem Lewickiego było również utworzenie w Warszawie pierwszego na świecie muzeum pszczelarstwa, które stało się centrum edukacji i promocji tej dziedziny.
W oficjalnym otwarciu imprezy wziął udział Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie, Piotr Różyński, który wraz ze starostą łukowskim, Dariuszem Szustkiem, powitali licznych gości, w tym senatora Stanisława Gogacza i posłów Krzysztofa Głuchowskiego i Sławomira Skwarka.
Święto Miodów Ziemi Łukowskiej jest okazją do spotkania pasjonatów pszczelarstwa, wymiany doświadczeń oraz prezentacji swoich wyrobów. Wiele stoisk oferowało różnorodne produkty pszczelarskie, takie jak miód, pyłek pszczeli, propolis czy wosk. Można było również zapoznać się ze sprzętem pszczelarskim oraz posłuchać prelekcji na temat hodowli pszczół i ich znaczenia dla środowiska naturalnego.
W trakcie tegorocznego Święta Miodów odbyły się również liczne konkursy, w których uczestniczyli zarówno pszczelarze, jak i goście. Warto podkreślić, że Święto Miodów Ziemi Łukowskiej ma również wymiar edukacyjny.
Organizatorzy starali się przekazać wiedzę na temat pszczelarstwa i roli pszczół w przyrodzie, zachęcając tym samym młodsze pokolenia do zainteresowania się tą dziedziną. Święto Miodów Ziemi Łukowskiej to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko promuje pszczelarstwo i produkty pochodzące z pasiek, ale również upamiętnia postać Kazimierza Lewickiego – pioniera pszczelarstwa. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o pracy pszczelarzy i ich wielkim wkładzie w ochronę środowiska naturalnego.
Całe święto to nie tylko uroczystości religijne, ale także okazja do uhonorowania pszczelarzy za ich pracę i pasję. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego osobom szczególnie zaangażowanym w rozwój pszczelarstwa. Złotą odznakę otrzymali m.in. Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków, oraz Grzegorz Dybciak, Prezes Firmy Agro-Top. Srebrne i brązowe odznaki trafiły do wielu zasłużonych działaczy i pszczelarzy. Za szczególne zasługi dla pszczelarstwa wręczone zostały odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego. Statuetkę Księdza Doktora Dzierżona Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymał Prezes Koła Pszczelarzy im. K. Lewickiego w Łukowie, Grzegorz Świerczewski.
Oprócz wyróżnień, Święto Miodów oferowało szeroki wybór produktów pszczelich i regionalnych, prezentowanych na stoiskach przez pszczelarzy z województwa lubelskiego i mazowieckiego. Kulturalne atrakcje, takie jak występy orkiestry dętej, zespołów tańca ludowego oraz utalentowanego akordeonisty, dostarczały uczestnikom niezapomnianych wrażeń.
Organizatorami Święta Miodów Ziemi Łukowskiej 2023 byli - Koło Pszczelarzy im. K. Lewickiego w Łukowie, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie, Nadleśnictwo Łuków, Miasto Łuków, Powiat Łukowski, Gmina Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne w Łukowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.