KGW i „Kumpele” od lat są wizytówką Gręzówki i reprezentują wieś na wielu imprezach. W tej chwili w kole jest 14 pań, a 13 z nich śpiewa w „Kumpelach”.
Do KGW w Gręzówce nadal należą panie, które przed kilkudziesięcioma zapisały się do nowej organizacji we wsi. – Te gospodynie opowiadają nam, jak dawniej wyglądały spotkania KGW, czego uczono, jakie kursy organizowano dla nich. Od 1963 r. KGW w Gręzówce miało kilka przerw w działalności. Spotkania były rzadsze, mniej regularne, ale jednak wzbudziły świadomość, że kobiety mogą wspólnie działać dla dobra całej wsi i się wspierać – opowiada Beata Pochman, przewodnicząca KGW „Kumpele” z Gręzówki.
Teraz KGW działa już regularnie, a na jego bazie 10 lat temu powstał zespół „Kumpele”. - Najpierw zbierałyśmy się, żeby robić pikniki, spacery historyczne po wsi, a podczas jednego z nich powstał pomysł, aby wspólnie śpiewać, pisać swoje piosenki i występować. Udało się wyremontować świetlicę dzięki dofinansowaniu ze środków zewnętrznych i powstało odnowione, estetyczne miejsce na spotkania i próby. - Przychodziły nam do głowy różne pomysły, min. Święto Jagody, a od 5 lat temu zaczęłyśmy organizować inscenizację „Wesele ludowe w Gręzówce”, z którym nawet zajęłyśmy pierwsze miejsce w konkursie dla inicjatyw lokalnych LGD Razem – opowiada pani Beata. „Kumpele” są zadowolone, że działając w 14 osób, są w stanie wiele rzeczy zorganizować, a inni chętnie im pomagają. - Na pewno wyciągnęłyśmy wielu mieszkańców z domów - chętnie przychodzą na nasze imprezy.
- W czasie działalności Koła nauczyłyśmy się dobrej organizacji, nauczyliśmy się lepiej gotować i piec. Zwiedziłyśmy Polskę i trochę Europy - byłyśmy w Pradze, Wiedniu, Słowacji, na Litwie, w Szwecji. Wystąpiłyśmy na wielu gminnych, powiatowych i nawet wojewódzkich uroczystościach, na przykład śpiewałyśmy na dożynkach wojewódzkich – opowiadają panie z KGW Kumpele.
Na Święto Jagody w niedzielę 9 czerwca przyszli nie tylko mieszkańcy Grezówki, których co roku jest więcej, ale także goście z Łukowa i okolic, wycieczka kolonistów z Ukrainy, która przebywała w Wiśniewie, panowie grajkowie z Łukowa, którzy dali mini występ na scenie.
Gospodynie z Gręzówki częstowały przybyłych gości jubileuszowymi cukierkami. Można było skosztować bułeczek z jagodami, których panie napiekły aż 1000 i parowańców z jagodami, których było 400 sztuk. Nie zabrakło potraw z grilla. Nie zabrakło też podziękować za lata współpracy i gratulacji.
Na scenie wystąpiły dzieci ze szkoły w Gręzówce i zespół „Kumpele” z wiązankami utworów , które panie najczęściej śpiewały w ciągu minionych 10 lat.
Przyjechał także zespół śpiewaczy z Chodowa, „Wiśniewiacy” z Wiśniewa, Moko- band z Mokobud, Niezapominajki z Dminina.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.