KGW i „Kumpele” od lat są wizytówką Gręzówki i reprezentują wieś na wielu imprezach. W tej chwili w kole jest 14 pań, a 13 z nich śpiewa w „Kumpelach”.
Do KGW w Gręzówce nadal należą panie, które przed kilkudziesięcioma zapisały się do nowej organizacji we wsi. – Te gospodynie opowiadają nam, jak dawniej wyglądały spotkania KGW, czego uczono, jakie kursy organizowano dla nich. Od 1963 r. KGW w Gręzówce miało kilka przerw w działalności. Spotkania były rzadsze, mniej regularne, ale jednak wzbudziły świadomość, że kobiety mogą wspólnie działać dla dobra całej wsi i się wspierać – opowiada Beata Pochman, przewodnicząca KGW „Kumpele” z Gręzówki.
Teraz KGW działa już regularnie, a na jego bazie 10 lat temu powstał zespół „Kumpele”. - Najpierw zbierałyśmy się, żeby robić pikniki, spacery historyczne po wsi, a podczas jednego z nich powstał pomysł, aby wspólnie śpiewać, pisać swoje piosenki i występować. Udało się wyremontować świetlicę dzięki dofinansowaniu ze środków zewnętrznych i powstało odnowione, estetyczne miejsce na spotkania i próby. - Przychodziły nam do głowy różne pomysły, min. Święto Jagody, a od 5 lat temu zaczęłyśmy organizować inscenizację „Wesele ludowe w Gręzówce”, z którym nawet zajęłyśmy pierwsze miejsce w konkursie dla inicjatyw lokalnych LGD Razem – opowiada pani Beata. „Kumpele” są zadowolone, że działając w 14 osób, są w stanie wiele rzeczy zorganizować, a inni chętnie im pomagają. - Na pewno wyciągnęłyśmy wielu mieszkańców z domów - chętnie przychodzą na nasze imprezy.
- W czasie działalności Koła nauczyłyśmy się dobrej organizacji, nauczyliśmy się lepiej gotować i piec. Zwiedziłyśmy Polskę i trochę Europy - byłyśmy w Pradze, Wiedniu, Słowacji, na Litwie, w Szwecji. Wystąpiłyśmy na wielu gminnych, powiatowych i nawet wojewódzkich uroczystościach, na przykład śpiewałyśmy na dożynkach wojewódzkich – opowiadają panie z KGW Kumpele.
Na Święto Jagody w niedzielę 9 czerwca przyszli nie tylko mieszkańcy Grezówki, których co roku jest więcej, ale także goście z Łukowa i okolic, wycieczka kolonistów z Ukrainy, która przebywała w Wiśniewie, panowie grajkowie z Łukowa, którzy dali mini występ na scenie.
Gospodynie z Gręzówki częstowały przybyłych gości jubileuszowymi cukierkami. Można było skosztować bułeczek z jagodami, których panie napiekły aż 1000 i parowańców z jagodami, których było 400 sztuk. Nie zabrakło potraw z grilla. Nie zabrakło też podziękować za lata współpracy i gratulacji.
Na scenie wystąpiły dzieci ze szkoły w Gręzówce i zespół „Kumpele” z wiązankami utworów , które panie najczęściej śpiewały w ciągu minionych 10 lat.
Przyjechał także zespół śpiewaczy z Chodowa, „Wiśniewiacy” z Wiśniewa, Moko- band z Mokobud, Niezapominajki z Dminina.
Wśród gości byli senator Stanisław Gogacz, poseł Sławomir Skwarek, radny wojewódzki Ryszard Szczygieł, władze gminy Łuków, przedstawiciele Nadleśnictwa Łuków. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowie malowali twarze dzieciom.
Ciągnęła się do nich niekończąca się kolejka. Dla najmłodszych dużą atrakcją były darmowe dmuchańce. Na zakończenie uczestnicy Jagodowego Święta bawili się późnego wieczora na dyskotece, podczas której w rytm muzyki prezentowanej przez dj-ów tańczyli i starsi i młodsi.
Panie z KGW w Gręzówce składają serdeczne podziękowania sponsorom: firmie Agro Top, Nadleśnictwu Łuków, Parisel Palace, Lumiko, Bankowi Spółdzielczemu, firmie Venus Artur Klimczyk, firmie Adax, transport międzynarodowy i osobom, które pomagały na stoiskach, w przygotowaniu festynu i placu, a także policji i druhom strażakom z OSP Gręzówka za zapewnienie bezpieczeństwa, kierowanie ruchem i pokaz wozów strażackich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.