Ogranizatorem wyprawy był Klub Honorowych Dawców Krwi „Ostoja”.
Uczestnicy spotkali się o godzinie 12:00 na parkingu w Żdżarach, skąd wyruszyli w kierunku pomnika upamiętniającego partyzantów walczących na tych terenach.
Pod monumentem zapalono znicze, oddając cześć swojemu patronowi kapitanowi „Ostoji” oraz jego podkomendnym.
Po zakończeniu spaceru na uczestników czekało ognisko.
Kapitan Wacław Andrzej Rejmak, ps. "Ostoja", był dowódcą Armii Krajowej związanym z regionem łukowskim. Urodził się w 1917 roku w Sporniaku pod Lublinem. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Lublinie, a następnie Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie. W 1939 roku, z II lokatą, został skierowany do 19. Pułku Piechoty we Lwowie. Walczył w kampanii wrześniowej, a za zasługi bojowe otrzymał Krzyż Walecznych i srebrny Krzyż Virtuti Militari.
Po zwolnieniu z niemieckiej niewoli wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. W 1943 roku został oficerem dywersji w Obwodzie AK Łuków, gdzie utworzył sprawnie działający oddział Kedywu. W 1944 roku, po połączeniu Kedywu z Oddziałem Leśnym w Jacie, objął dowództwo nad Oddziałem Partyzanckim I Batalionu 35. Pułku Piechoty AK. Prowadził działania sabotażowe przeciwko niemieckiemu okupantowi, a w obozie w Jacie przygotował żołnierzy do akcji "Burza".
Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1944 roku podjął walkę z nowym okupantem. We wrześniu objął funkcję Komendanta Obwodu AK Łuków. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD i więziony w Warszawie oraz Lublinie. Po zwolnieniu podjął próbę legalizacji działalności podkomendnych. W październiku 1945 roku, w pobliżu miejscowości Pociecha, został zamordowany przez funkcjonariuszy UB.
W 1984 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika przez Prezydenta RP na Uchodźstwie. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych i trzykrotnie Krzyżem Zasługi. Pseudonim "Ostoja" wybrał, by dawać swoim żołnierzom pewność i wsparcie w walce.
źródło: tphorlik
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.