reklama
reklama

Seniorzy własnoręcznie zrobili wielkanocne palmy (zdjęcia) Owocna praca na zajęciach w Klimkach

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie GMINA ŁUKÓW Gałązki bukszpanu, suche trawy leśne, bazie, barwinek i kolorowe kwiaty z krepiny – z takich materiałów łukowscy seniorzy wykonali palmy, które poświęcili w Niedzielę Palmową.
reklama

- Palmy wielkanocne stanowią nieodłączny element polskiego folkloru. To nie tylko piękne ozdoby, ale także nośniki różnorodnych symboli i znaczeń. Ich wysokość i kształt mogą symbolizować triumf Chrystusa nad śmiercią, a zdobienia często odnoszą się do przyrody i życia – mówi Elżbieta Sadło, twórczyni ludowa i opiekun Klubu „Teraz Pora na Seniora” w gminie Łuków. 
Seniorzy zrobili palmy na zajęciach w tygodniu przed Niedzielę Palmową. Niektórzy pierwszy raz w życiu mieli okazję własnoręcznie przygotować te ozdoby. 
 -  Do wykonania palm potrzebujemy gałązek bukszpanu, kłosów zbóż, suchych, kolorowych traw leśnych, bazi, barwinku,  kolorowych kwiatów z krepiny - opowiada Elżbieta Sadło.  
 Seniorzy chętnie zajęli się tradycyjnym wyplataniem wielkanocnych ozdób. 
- Kiedyś nie było takich spotkań jak w Klubie Seniora. Kobiety zajmowały się robieniem palm w domu, czasem jedna pochwaliła się koleżance, co zrobiła. W Klubie już po raz kolejny robiliśmy palmy. Wcześniej jak coś nam nie wychodziło, to się denerwowaliśmy, a dziś spokojnie każdy wziął się do pracy,  bo już doświadczenie miał – mówi pan Marian Sulej z Sulej.
 - Pierwszy raz  robiłam palmę, zawsze kupowałam gotową. Jestem bardzo zadowolona z siebie. Byłam pierwszy raz na takich zajęciach, bo do Klubu Seniora należę od niedawna. Podczas zajęć atmosfera jest wspaniała, ludzie są dla siebie życzliwi, pomagamy sobie – dodaje pani Janina Cichocka ze Żdżar.
 Elżbieta Sadło, która od lat uczy, jak zachować ludowe i świąteczne tradycje opowiada, że podczas zajęć z rękodzieła seniorzy robią kwiaty z krepiny (bibuły) np. krokusy czy różyczki. Do palm potrzebne są także patyczki, do których przywiązuje się rośliny i ozdoby.  
 - W tym roku patyczki z leszczyny przygotowali pan Janusz Dziewulski i pan Antoni Kozłowski. Do patyczków przywiązujemy kolorowe trawki leśne, bazie, bukszpan, przeplatamy to kwiatami,   dokładamy barwinek, tuję czy kłosy zboża. Wszystko trzeba dokładnie obwiązać nitką, ale tak, żeby nie było jej widać. Na końcu przywiązujemy kokardę - dobrze jest jeśli jest czerwona, bo to symbol przelanej krwi Chrystusa – podsumowuje artystka. 
Podczas zajęć z rękodzieła seniorzy zrobili także inne świąteczne ozdoby min. wianki, zające i koszyki z papierowej wikliny.  
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama