reklama
reklama

Ruszył remont nagrobka Leona Klimeckiego w Łukowie

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieW Łukowie rozpoczęły się prace remontowe przy nagrobku Leona Klimeckiego, wybitnego dyplomaty, społecznika oraz patrona jednego z osiedli w mieście. Inicjatywa ta jest wynikiem długoletnich starań lokalnej społeczności, a prace finansowane są dzięki środkom pochodzącym z publicznych zbiórek, organizowanych przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa.
reklama

Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa, odpowiedzialne za organizację zbiórek, z dumą ogłosiło rozpoczęcie remontu w mediach społecznościowych. "Serdecznie dziękujemy mieszkańcom za dotychczasową hojność i zachęcamy do wsparcia kolejnych kwest. Najbliższa z nich już w niedzielę 18 sierpnia" – przekazali przedstawiciele organizacji, zachęcając mieszkańców do dalszego wsparcia tego szczytnego celu.

Warto przypomnieć, że podczas ostatniej kwesty, która odbyła się 1 listopada, udało się zebrać imponującą kwotę ponad 15 tysięcy złotych. Środki te zostały przeznaczone na renowację nagrobka Leona Klimeckiego, który zasługuje na godne upamiętnienie ze względu na swoje zasługi dla miasta i regionu.

Kim był Leon Klimecki?

Leon Klimecki urodził się 11 kwietnia 1889 r. w Łukowie, w rodzinie znanych społeczników. Jego matka, Kazimiera, była inicjatorką powstania Biblioteki Publicznej, a ojciec, Piotr, cenionym w mieście felczerem. Już od młodych lat Leon interesował się językiem esperanto i aktywnie działał w Związku Polskiej Młodzieży Esperanckiej. Kształcił się na Uniwersytecie w Genewie, gdzie połączył trzy działające w tym mieście polskie biblioteki. Był również felietonistą, publicystą oraz zaangażowanym społecznikiem, interesującym się politycznym i gospodarczym systemem w Polsce oraz sprawami socjalnymi emigrantów.

reklama

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Leon Klimecki podjął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W październiku 1927 r. otrzymał nominację na radcę ministerialnego, a w czerwcu 1928 r. został I sekretarzem Poselstwa Polskiego w Sofii. Ze służby dyplomatycznej odszedł 31 maja 1932 r., w wyniku rozgrywek politycznych na szczeblu ministerialnym. Do maja 1935 r. przebywał w Warszawie, utrzymując się z publikacji o charakterze polityczno-gospodarczym, po czym powrócił do rodzinnego Łukowa.

Po zakończeniu II wojny światowej, Leon Klimecki kontynuował swoją działalność społeczną, pisząc artykuły do reaktywowanej „Gazety Łukowskiej”. Był inicjatorem akcji ratowania pamiątek po Henryku Sienkiewiczu oraz organizacji setnej rocznicy jego urodzin. Klimecki pełnił także funkcje związane z propagowaniem kultury oraz sztuki, przyczyniając się do powstania istotnych publikacji dotyczących historii Łukowa, takich jak „Z przeszłości Ziemi Łukowskiej” (1959 r.) oraz „Dzieje miasta Łukowa” (1962 r.). Miał także swój udział w założeniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Łukowskiej oraz Muzeum Ziemi Łukowskiej.

reklama

Za swoje zasługi Leon Klimecki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 10-lecia Polski Ludowej oraz Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego. Zmarł w Łukowie 8 lutego 1968 r. w wieku 79 lat.

Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa wzorem lat ubiegłych organizuje charytatywną zbiórkę, której celem jest ratowanie zniszczonych i zabytkowych nagrobków zlokalizowanych na cmentarzu parafialnym św. Rocha w naszym mieście. Środki będą zbierać m.in. miejscy radni oraz burmistrz Łukowa.

Kwestę zaplanowano w niedzielę 18 sierpnia, a więc w dzień tradycyjnego odpustu św. Rocha. Wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszek w godzinach 8:00 - 16:00 i będzie można ich spotkać w pobliżu wejść na teren łukowskiej nekropolii. Zebrane środki pozwolą na uratowanie od zapomnienia kolejnych nagrobków, w których spoczywają osoby zasłużone dla lokalnej społeczności, a także zwykli mieszkańcy, o których pamięć jest równie cenna.

reklama

Kwesty organizowane przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa są kontynuacją idei zapoczątkowanej przez ś.p. Jana Karwowskiego, wielokrotnie organizującego w przeszłości zbiórki do puszek wspólnie ze stowarzyszeniem Nasze Dziedzictwo. Jak przekonują organizatorzy, tego typu zbiórki mają sens, ponieważ w ubiegłych latach dzięki hojności darczyńców udało się odrestaurować kilka zniszczonych nagrobków, m.in. rodziny Kiernickich, Bronisława Chącińskiego, czy Andrzeja Śledzia, burmistrza Łukowa z lat 20. XX w. Ponadto dzięki środkom zebranym w 2023 r. renowacji doczeka się nagrobek, w którym spoczywa Leon Klimecki - patron jednego z łukowskich osiedli, a także dyplomata i działacz społeczny.

Dodatkowo Alternatywa dla Łukowa chce także na nowo upamiętnić Antoniego Stilkra, burmistrza naszego miasta z lat 1924-1939, a tegoroczna zbiórka ma umożliwić rozpoczęcie stosownych prac. Warto więc dorzucić swoją cegiełkę do ratowania lokalnego dziedzictwa.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama