Reklama

Reklama

Rondo w Krynce będzie nosić imię profesora Aleksandra Szczygła

Opublikowano:
Autor:

Rondo w Krynce będzie nosić imię profesora Aleksandra Szczygła - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie GMINA ŁUKÓW Radni na sesji 31 marca podjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu w Krynce. Rondo u zbiegu dróg powiatowych będzie nosiło imię profesora Aleksandra Szczygła.

Reklama

Wniosek o nadanie imienia prof. Aleksandra Szczygła rondu położonemu w Krynce został złożony przez Radę Sołecką wsi Krynka. Aleksander Szczygieł urodził się 23 sierpnia 1906 r. w Krynce. W 1931 r. ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1945 r. był docentem higieny na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1946 -1950 profesorem fizjologii i higieny żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), a następnie od 1950 do 1964 r. profesorem higieny żywienia na Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Specjalista w zakresie żywienia, pionier i współtwórca polskiej szkoły nauki o żywieniu człowieka. Założyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, gdzie od 1963 r. do przejścia w stan spoczynku w 1976 r. pełnił funkcję profesora fizjologii i higieny żywienia. W latach 60-tych z jego inicjatywy w szkole w Krynce oraz wśród dorosłych mieszkańców prowadzone były liczne badania i eksperymenty w zakresie higieny żywienia i zastosowania fluoru w stomatologii. Zmarł  9 czerwca 1983 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. 30 maja 1984 r. Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie nazwany został jego imieniem. Wniosek o nadaniu rondu imienia profesora Aleksandra Szczygła został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu Łukowskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy