reklama
reklama

Rekonstrukcją upamiętnili 84. rocznicę Mordu w Józefowie Dużym (zdjęcia część 2) Wspaniały hołd dla dawnych mieszkańców

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie GMINA SEROKOMLA Członkowie grup rekonstrukcyjnych, mieszkańcy gminy, ochotnicy z innych gmin wzięli udział rekonstrukcji wydarzeń z 13 i 14 kwietnia 1940 r. Tego dnia oddziały SS, gestapo oraz żandarmerii niemieckiej zamordowały około 250 osób. Oficjalnie powodem była napaść Polaków na niemieckich kolonizatorów. Jednak historycy podejrzewają, że mogła być to niemiecka prowokacja.
reklama

Pomysłodawcą wydarzenia był Ryszard Biesak twórca pisma "Wieści z Małego Mazowsza", razem ze   Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Józefów Duży, Lokalną Grupą Działania Razem, Starostwem Powiatowym w Łukowie, Gminą Serokomla. Rekonstrukcja miała miejsce 14 kwietnia w Józefowie Dużym, na terenie  przy pomniku upamiętniającym ofiary mordu, a jak powiedział nam organizator- prawie dokładanie w miejscu, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia. 
Przygotowania do tej uroczystości trwały od długiego czasu, zaangażowało się wiele osób.
 - Pomysł rekonstrukcji wziął się po tym, jak na temat wydarzeń w Józefowie, nazbieraliśmy tak dużo materiałów i tak szczegółowych, że ktoś zasugerował, że z tego byłby dobry film. Film okazał się inwestycją bardzo drogą i nas jako Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Józefów Duży nie byłoby stać. Ale rekonstrukcja mogła się udać. Panie z ośrodka kultury w Niedrzwicy Kościelnej pod Lublinem,  dały mi   kontakty do grup rekonstrukcyjnych. Nawiązałem z nimi kontakt. Podczas naszej rekonstrukcji grupą rekonstrukcyjną kierował Piotr Krukowski, a narratorem był Andrzej Gładysz z  KUL-u – opowiada Ryszard Biesak.
  - Rozmawialiśmy z nauczycielami, ze strażakami. Stroje użyczyło nam Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej  i pani Jadwiga Józwik z Izby Regionalnej w Wojcieszkowie. Dogadaliśmy się z  grupami rekonstrukcyjnymi. Dzięki pomocy władz samorządowych, czytelników ”Wieści z Małego Mazowsza”,   sponsorów, dotacji  z funduszu „Warto być Polakiem” z lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego udało się zebrać środki. Zaczęliśmy robić pierwsze przymiarki i mieszkańcy się coraz cieplej do tego odnosili,  a później jak już budowaliśmy makiety domów, to muszę powiedzieć, że aktywność mieszkańców zwiększyła się, że aż serce rosło. Coraz więcej osób chciało grać, zgłosili się chłopcy z grupy rekonstrukcyjnej ze Stoczka Łukowskiego i oczywiście daliśmy też im rolę – opowiada. 
Trzeba było także omówić, kto nosi jakie stroje, mundury, żeby na planie ludzie wiedzieli kto jest kim.  Prace nad  scenariuszem trwały około pół roku, chociaż do ostatniej chwili trwały jeszcze ustalenia.
- Zaangażowała się młodzież, głównie z gminy Serokomla, bo mi bardzo zależało na tym, żeby młodzi   wzięli udział w tych wydarzeniach. Za statystów odpowiadali członkowie grupy rekonstrukcyjnej i    kierowali nimi na planie.  
Na rekonstrukcję przyjechało około 1000 osób, wśród nich rodziny zamordowanych w Józefowie albo osób, które doświadczyły tamtych wydarzeń, ale przeżył.  Goście przyjechali min. z Gdyni, z Warszawy, z Piły przyjechał pan Czyżo, który jest już po 80 - tce i stwierdził że musi tu być,  przyjechał także pan Wojecki z Wejherowa, 90 -letni pan Wrzosek z Gdyni. 
 Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Serokomla i OSP Charlejów. 
 Teresa Gągała, Paweł Gągała oraz Dariuszowi Strychalski pozwolili na zrealizowanie  rekonstrukcji na swoich łąkach. KGW w Zakępiu przygotowało pyszny bigos, ciasta, napoje, państwo Ociesa i KGW Kolonia Zachodnia – grochówkę, KGW Bronisławów - pyszne pierogi. Mieszkańcy Zakępia  włączenie się w krycie strzechą domostw do rekonstrukcji: Mariusz i Patryk Kasak, Dariusz Wrzosek, Sebastian Rogulski, Marcin Frydrych; rozstawianie namiotu Karol Gontarz i Igor Zieliński. Edyta Suska, Jolanta Szymanek, Elżbieta Gontarz, Anna Ręcławowicz wykonały kukły. Piotr Stolarczyk oraz Radosław Bakan  przygotowali materiały do budowy zagród. Pomagali także mieszkańcy Józefowa Dużego: Kazimierz  Alberski, Andrzej Kaczorowski, Iwona i Karol Ponikowscy, Radosław Bakan, Dariusz Strychalski, Bartek Strychalski, Anna i Waldemar Kieliszek, Teresa i Sławomir Alberski, Teresa Gągała,  Bożena Figat,  Elżbieta Gontarz, Małgorzata Sławińska, Anna Ręcławowicz, Katarzyna Gągała, Teresa Gągala, Ewelina Strychalska.  
ORGANIZATORZY DZIĘKUJĄ ZA KAŻDE SŁOWO WSPARCIA, KAŻDY OKAZANY GEST ŻYCZLIWOŚCI I KAŻDĄ POMOC.  
 PODZIĘKOWANIA: 
W proces organizacji włączyło się mnóstwo osób, dzięki którym wszystko się udało👍🤝
Chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania:
👉 Pomysłodawcy wydarzenia Panu Ryszardowi Biesakowi i jego rodzinie. 
👉Staroście Powiatu Łukowskiego Panu Dariuszowi Szustkowi oraz Wójtowi Gminny Serokomla Panu Piotrowi Chabrowi za objęcie honorowym patronatem naszego wydarzenia. 
👉 Zarządowi Województwa Lubelskiego, Zarządowi Powiatu Łukowskiego, gminom: Serokomla, Borki, Adamów, Lokalnej Grupie Działania "Razem ku lepszej przyszłości" oraz wszystkim prywatnym darczyńcom, którzy wsparli finansowo rekonstrukcję. 
👉 Księżom Pawłowi Florowskiemu oraz Marcinowi Cierżykowi za odprawienie mszy świętej, za obecność.
👉Panu Wójtowi Piotrowi Chabrowi za pomoc przy organizacji wydarzenia. 
👉Gminnej Bibliotece Publicznej w Serokomli za wykonanie zaproszeń. 
👉 Zespołowi Szkół w Serokomli za przygotowanie sobotniego "Spotkania z historią" oraz pomoc w znalezieniu statystów.
👉Szkole Podstawowej w Krzówce za pomoc w znalezieniu statystów.
👉OSP Serokomla i OSP Charlejow za czuwanie nad bezpieczeństwem.
👉Pracownikom Gminnego Zakładu Usług Komunalnych w Serokomli za świetną techniczna współpracę. 
👉Domowi Kultury w Kocku za udostępnienie nagłośnienia.
👉Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwica Kościelnej za wsparcie, doradztwo, wszelkie konstruktywne uwagi. 
👉Teresie Gągała, Pawłowi Gągała oraz Dariuszowi Strychalskiemu za wyrażenie zgody na zrealizowanie  rekonstrukcji na ich łąkach( od tych zgód zaczynaliśmy😉) 
👉 Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Borkach, Alinie Gorczyńskiej oraz Jadwidze Jóźwik za wypożyczenie strojów do rekonstrukcji.
👉 KGW w Zakępiu z Renatą Alikowską na czele za przygotowanie przepysznego bigosu, ciast, napojów oraz czuwanie nad wydawaniem( nawet w ekstremalnych sytuacjach). Brawo kobiety, duży ukłon w Waszą stronę. 
👉 Państwu Ociesa wraz z KGW Kolonia Zachodnia za przygotowanie grochówki, która rozeszła się ekspresowo 🙂
👉 KGW Bronisławów z Elżbietą Nawrocką za pyszne pierogi 🙂
👉Mieszkańcom Zakępia za włączenie się w krycie strzechą naszych domostw: Mariusz i Patryk Kasak, Dariusz Wrzosek, Sebastian Rogulski, Marcin Frydrych,  oraz rozstawianie namiotu Karol Gontarz i Igor Zieliński.
👉Piotrkowi Przeworskiemu ze swoim zespołem za zdjęcia i nagrania oraz Dariuszowi Kolodyńskiemu za zdjęcia. Polecamy z całego ❤️
👉Paniom Edycie Suska, Jolancie Szymanek, Elżbiecie Gontarz oraz Annie Ręcławowicz za wykonanie kukieł.
👉Piotrowi Stolarczykowi oraz Radosławowi Bakan za przygotowanie materiałów do budowy zagród. 
👉I naszym najlepszym, niezastąpionym  mieszkańcom Józefowa Dużego: Panu Kazimierzowi Alberskiemu, Panu Andrzejowi Kaczorowskiemu, Iwonie i Karolowi Ponikowskim, Radosławowi Bakan, Dariuszowi Strychalskiemu, Bartkowi Strychalskiemu , Pani Annie i Waldemarowi Kieliszkom, Państwu Teresie i Sławomirowi Alberskim, Pani Teresie Gągała,  Bożenie Figat za wykonanie świetnej pracy przy budowie i dekoracji naszej wioski do rekonstrukcji❤️ Elżbiecie Gontarz, Małgorzacie Sławińskiej, Annie Ręcławowicz, Katarzynie Gągała, Teresie Gągala, Ewelinie Strychalskiej za ciasta i pierogi ❤️ to ogromna radość wiedzieć, że zawsze możemy na Was liczyć.
👉Za każde słowo wsparcia i okazany gest życzliwości bardzo serdecznie dziękujemy ❤️❤️ 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama