Komendant Łukowskiej Policji, Leszek Misiak, wyjaśnił, że próby przywrócenia posterunku były podejmowane, nawet prowadzono rozmowy w sprawie ewentualnego przekazania budynku przedszkola przez gminę Trzebieszów. Niestety, Komenda Główna Policji uznała, że budynek jest zbyt duży na potrzeby posterunku policji w Trzebieszowie w formule siedmiu policjantów plus kierownika posterunku. Projekt ten został więc zarzucony na etapie wstępnych uzgodnień.
Reaktywacja posterunku policji jest nadal możliwa, wymaga jednak inicjatywy samorządowej w postaci zapewnienia działki oraz środków na zagospodarowanie terenu. Szacowane koszty to około 200 tysięcy złotych. Przywrócenie posterunku policji może być istotne z uwagi na rosnący ruch komunikacyjny w okolicy, zwłaszcza po planowanej budowie autostrady.
- Te posterunki policji były, są i myślę, że będą reaktywowane w miejscowościach, gminach, gdzie te posterunki zostały zlikwidowane. [...] Jesteśmy oczywiście na tak, aby taki posterunek reaktywować, przywrócić do życia. Są tego też duże plusy. Jest duże dofinansowanie osobowe, żeby taki posterunek zafunkcjonował od nowa, dostajemy etaty policyjne, wyposażenie osobowe takiego posterunku policji w tym przypadku mogłoby być właśnie osiem etatów policyjnych - powiedział Leszek Misiak.
- To znaczy, żeby gdyby gmina wygenerowała 200 tysięcy złotych i działkę pod lokalizacją, to jest możliwość przywrócenia tego posterunku w Trzebieszowie? - dopytał radny Krzyszczak.
- Ja nie mogę zagwarantować, że tak się stanie. Przede wszystkim trzeba zacząć od decyzji samorządowych w postaci, chociażby uchwały. Taką uchwałę możemy przesłać do Komendy Wojewódzkiej Policji i zgłosić chęć, akces do tworzenia takiego posterunku. I ta wtedy procedura administracyjna, urzędowa może ruszyć z miejsca - odpowiedział Misiak.
Do dyskusji przyłączył się radny Krzysztof Woliński. Były wójt gminy Trzebieszów podkreślił, że istnieje kilka potencjalnych lokalizacji dla posterunku policji, np. wolne piętro w ośrodku zdrowia, budynek po szkole w Popławach czy zamknięta szkoła w Leszczance.
Komendant Misiak zaznaczył, że lokalizacja posterunku musi być dogodna dla mieszkańców, zapewniając łatwy dostęp do różnych instytucji oraz infrastruktury. - Taki posterunek przede wszystkim ma służy mieszkańcom. Musi być zlokalizowany w miejscu dogodnym dla mieszkańców. To musi być miejsce, w którym ludzie przyjeżdżają załatwiać wiele spraw, korzystają z urzędu, z ośrodka zdrowia, jednocześnie załatwią sobie sprawy administracyjne związane z policją - zaznaczył komendant.
W trakcie dyskusji podniesiono również kwestię technicznych wymogów dla budynku posterunku, takich jak zaplecze socjalne, miejsca garażowe dla pojazdów służbowych oraz infrastruktura łącznościowa.
Komenda Powiatowa Policji w Łukowie zadeklarowała otwartość na dalsze rozmowy i współpracę w sprawie przywrócenia posterunku policji w Trzebieszowie. Radni oraz lokalne władze gminy Trzebieszów zapewniają, że będą podejmować działania w celu wsparcia tej inicjatywy, mając na uwadze potrzeby i bezpieczeństwo mieszkańców oraz rozwój infrastruktury lokalnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.