Reklama

Reklama

Razem chcą sięgać po unijne pieniądze

Opublikowano:
Autor:

Razem chcą sięgać po unijne pieniądze  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Miasto i gmina Łuków, gmina Stanin i powiat łukowski chcą skorzystać z nowych możliwości pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej na wspólne projekty.

Reklama

Jedną z nich jest tworzenie miejskich obszarów funkcjonalnych, które mają szanse na poważne środki z nowej unijnej perspektywy finansowej.  

 

Obszary funkcjonalne powstały już w poprzedniej perspektywie finansowej, ale tylko na dwóch poziomach - metropolitalnym i regionalnym. - W naszym województwie w centrum tych obszarów były Lublin oraz Biała Podlaska, Chełm, Puławy i Zamość. W nowej perspektywie podobne możliwości będą mieć swego rodzaju lokalne obszary funkcjonalne, skupione wokół 12 miast powiatowych. Wprowadzając to rozwiązanie Unia Europejska stawia na partnerstwo samorządów, które potem będą oddziaływać i aktywizować kolejne gminy - mówi wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

 

Razem samorządy będą się mogły starać o unijną pomoc na realizację pomysłów dotyczących m.in.: ochrony środowiska, transportu, opieki senioralnej czy lecznictwa.

 

Jednym z pierwszych efektów samorządowej współpracy ma być opracowanie "Strategii Rozwoju Ponadlokalnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Łukowa na lata 2021 - 2030". Zanim jednak to nastąpi rady gmin i rada powiatu muszą do 15 marca przyjąć uchwały, potwierdzające przystąpienie do MOF. - Gdy strategia będzie gotowa partnerzy mają opracować plan działań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, który także trafi do akceptacji radnych i zostanie przekazany do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. To on będzie dzielić unijne środki, ale będzie to robić bez konkursów, dlatego liczymy, że będzie się to odbywać bardzo sprawnie - dodaje Mariusz Osiak.

 

Gmina Łuków chce zapisać w ZIT m.in.: budowę kanalizacji, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, tworzenie domów i klubów seniora, wydatki na telemedycynę i rozwój turystyki.

 

Z nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że na działania w ramach ZIT Unia Europejska może przeznaczyć około 1 miliarda 100 milionów złotych. Z tego 30 procent ma trafić do Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, 20 procent będą mieć do dyspozycji 4 regionalne obszary, a pozostałe 50 procent to środki dla 12 obszarów lokalnych. Gdyby te przewidywania się potwierdziły, MOF-y otrzymałyby do podziału około 550 milionów złotych, co oznacza dla każdego z nich po 45 milionów. Szczegółowe zasady podziału tych środków na razie nie są znane. Wiadomo tylko, że wszystkie byłyby do wykorzystania w latach 2021 - 2027.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy