Radny Arkadiusz Pogonowski z Alternatywy dla Łukowa podzielił się swoimi spostrzerzeniami po sesji budżetowej, która odbyła sie 17 grudnia. Przypomnijmy. Głosami PiS i części Przymierza dla Ziemi Łukowskiej (13 głosów) z budżetu wypadł remont Placu Narutowicza (4,5 mln zł) wnioskowany wcześniej przez PiS. Wypadło też 200 tys zł. na dokumentację projektową krytych boisk nad Krzną - wniosek Przymierza. Szacunkowy koszt tej iinwestycji to 7,7 mln zł.
Posta radnego Arkadiusza Pogonowskiego:
Po ostatnim poście dotyczącym grupy pechowej trzynastki i wyrzucenia przez nią z budżetu modernizacji Placu Narutowicza miałam wiele zapytań i kilka ciekawych dyskusji. Szczególnie utkwiły mi te rozmowy, które dotyczyły miejsc, których poprawę PiS i Przymierze wrzuciło do przyszłorocznego budżetu. #Pechowa13stka
Przykłady kilku z nich omówiłem na sesji, ale myślę, że warto zając się tematem bardziej kompleksowo. Dlaczego spisane na kolanie pomysły grupy większościowej urągają gospodarskiemu i racjonalnemu wydatkowaniu publicznych pieniędzy? Jak mówiłem podczas sesji wielu zadań nie da się wykonać za te określone „z czapy” kwoty.
Część tych pomysłów zmieniających budżet jest naciągana, inne są niepotrzebne, a większość można po prostu zrobić własnymi siłami.
Zobrazuję to na czterech pierwszych z brzegu przykładach tzw. inwestycji budżetowych na wielką skalę i rzekomo pchających Łuków do przodu o lata świetlne. Odwiedziłem te miejsca i porozmawiałem z łukowianami.
1️⃣ Ulica Gałczyńskiego.
Już sam komentarz osoby prywatnej (choć dane publiczne) na fb zamieszkującej ten adres, że remont tej ulicy jest zbyteczny bo ta jest w dobrym stanie, upewniła mnie w założeniu niepotrzebnie wydanych pieniędzy. Byłem tam w ostatnim czasie kilkukrotnie i w pełni zgadzam się z Panią, która wyżej przytoczony komentarz napisała. Od innego mieszkańca tej ulicy usłyszałem wprost „Panie, są ważniejsze sprawy niż remont dobrej drogi, niech robią tam gdzie jest gorzej”. Gdy w toku rozmowy wspomniałem, że to radny z tej ulicy zabiegał o poprawki oraz że odbędzie się to kosztem remontu Placu Narutowicza rozmówca nie krył swego oburzenia, kwitując krótko i jednoznacznie: „Ale wymyślili”.
2️⃣ Ulica Makowa/Chabrowa.
To niedługie uliczki wewnątrz osiedla domków jednorodzinnych. Tam z kolei PiSowi wymyślili, że potrzebny jest chodnik. Ciekawym jest, czy pytali samych zainteresowanych o takie ewentualne zapotrzebowanie? Ja zapytałem i powiedziano mi wprost: „A po co nam to?” Argumenty się powtarzały i były tożsame z tymi, które zauważono już wcześniej: nie ma tam dużego ruchu, jeżdżą praktycznie sami mieszkańcy i ich goście, a chodnik uniemożliwi tymczasowe parkowanie w bramie, dodatkowo istnienie chodnika to obowiązek dbania o niego, choćby w miesiącach zimowych.
3️⃣ Targowica.
Tu plan jest taki żeby wykostkować ponad hektar placu targowego. Tak. Ponad hektar kostki. To temat, który był poruszany już jakiś czas temu, ale miał być realizowany w miarę możliwości przez ZDM, czyli bez środków dodatkowych. Miała do tego zostać wykorzystana będąca na stanie kostka, która choć już nie jest nowa, to nadaje się do użytkowania w takim miejscu. No.. ale dobra. Wrzućmy do budżetu targowicę, tam będzie kostka, a na Narutowicza będzie guzik. Tego komentować mądrze się nie da. A może jednak spróbuję: oto wielka skala PiSowych inwestycji i ich nieoceniony wkład w rozwój Łukowa.
Słusznie zauważył jeden z radnych, że skoro z rynku korzysta wielu mieszkańców powiatu, to może samorząd powiatowy dorzuciłby się do tego sławetnego kostkowania. Słusznie, wszak Miasto często gęsto dorzuca się do zadań powiatowych.
4️⃣ Ulica Graniczna
Tam również ma powstać chodnik. Moje pytanie: po co i dla kogo? Nie jest to pytanie czysto retoryczne. Jest bardzo uzasadnione, bowiem nie tam ani jednego budynku mieszkalnego. Są dwie posesje od strony ul. Wójtostwo oraz jedna posesja granicząca z Graniczną od strony Świętochowskiego. Tyle. Poza tym nawet jeśli ktoś faktycznie bardzo prosił o dojazd do pola przez chodnik, to koszt tej sprawy jest tak niewielki, że spokojnie można byłoby to wrzucić w zmiany budżetowe w czasie roku 2021. Ja bynajmniej uważam, że, póki co, tego typu infrastruktura jest w tym miejscu zbędna.
Serio. Wymyślono chodniczek za 25 tysięcy złotówek, by na siłę domknąć blokadę Narutowicza.
Pisząc bez ogródek to chamstwo i głupota w wersji level hard.
✅ A co równolegle można napisać o Placu Narutowicza?
1️⃣ Plac Narutowicza wymaga modernizacji ☑️
2️⃣ Plac Narutowicza ma gotowy projekt ☑️
3️⃣ Plac Narutowicza są wspólną sprawą Miasta i Kolegiaty ☑️
4️⃣ Plac Narutowicza ma zgodę konserwatora zabytków na przebudowę ☑️
5️⃣ Plac Narutowicza już oczekuje na pozwolenie na budowę ☑️
6️⃣ Plac Narutowicza nie ma wytyczonej drogi pożarowej dla zabytkowego kompleksu ☑️
7️⃣ Plac Narutowicza mógł być zrealizowany ze środków zewnętrznych (tzw. covidowych) ☑️
8️⃣ Plac Narutowicza miał ubiegać się o kolejne pieniądze z zewnątrz, z różnych źródeł ☑️
9️⃣ Plac Narutowicza miał dobry czas, by przywrócić godność i świetność tego miejsca ☑️
🔟 Plac Narutowicza zdradziła „grupa interesu”, która nieraz wycierała sobie gębę jego imieniem ☑️
Dla przypomnienia, Ci którzy wyrzucili m.in. modernizację Placu, a których określa się mianem pechowej trzynastki to:
- grupa PiS: Leonard Baranowski, Zygmunt Celiński, Urszula Chruściel, Robert Dołęga, Artur Gałach, Krzysztof Jodełko, Maria Pszczółkowska, Andrzej Skwarek, Ewa Rybicka-Sicińska, Przemysław Suchodolski;
- grupa Przymierze: Maciej Nurzyński, Krzysztof Okliński, Ryszard Smolarz.
O budżecie Łukowa na 2021 rok przeczytasz również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.