Reklama

Reklama

Radni PiS proponują poprawki do budżetowych inwestycji

Opublikowano: wt, 26 sty 2021 14:09
Autor:

Radni PiS proponują poprawki do budżetowych inwestycji                                                                  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Radni PiS wystosowali do burmistrz pismo w sprawie inwestycji wprowadzonych przez siebie do budżetu, w którym wskazują na potrzebę wprowadzenia zmian zgodnie z uwagami ZDM, PUiK i mieszkańców.

Reklama

 

Ulice: Dmocha, Gałczyńskiego, Makowa i Chabrowa - te ciągi wprowadzili na listę miejskich inwestycji radni PiS oraz Przymierza dla Ziemi Łukowskiej podczas sesji budżetowej 17 grudnia.  To m.in. na te zadania maja pójść pieniądze, które burmistrz Piotr Płudowski chciał wydać na rewitalizację Placu Narutowicza.

Magistrat przeanalizował poprawki radnych z Zarządem Dróg Miejskich, bo ta ich siłami miałyby być wykonywane wymienione prace. A siły te są ograniczone - mówił nam Paweł Krasuski. Poza tym na  ul. Gałczyńskiego, na remont której radni zaplanowali 260 tys. zł, trzeba poprawić wodociąg. A pieniądze zabezpieczone w budżecie przeznaczone są na asfalt i wymianę krawężników.PUIK nie ma pieniędzy na wodociąg, bo ma zaplanowane inne zadania. Miasto musiałoby dołożyć. Poza tym dla ZDM jako wykonawcy zakres prac jest tak duży, że to potrwa. Na zaplanowanej przez radnych ul. Dmocha  również potrzebna jest "poprawa" wodociągu i uszczelnienie kanalizacji. Z kolei mieszkańcy  ul. Makowej i Chabrowej nie chcą chodnika i asfaltu, tylko  głębszej przebudowy z zerwaniem starej trelinki i poprawą podbudowy. Przy obecnym stanie ulic dochodzi do zalewania posesji po większych deszczach. Chodzi o to, żeby obniżyć poziom drogi względem zabudowań – mówił  wiceburmistrz Paweł Krasuski.

 

Zdaniem Krasuskiego wszystkich czterech ulic w ciągu roku nie da się zrobić. Dochodzi presja czasu bo już należałoby - zdaniem włodarza - ogłaszać przetargi na zakup materiałów.

 

Artur Gałach, szef klubu PiS w radzie miasta wystosował 25 stycznia 2021 r. w imieniu radnych pismo do burmistrza Piotra Płudowskiego, które prezentujemy poniżej.

 

„W nawiązaniu do pisma z dnia 8 stycznia 2021 r. w sprawie sposobu realizacji trzech zadań inwestycyjnych wprowadzonych do budżetu na 2021 r. informujemy, że analiza załączonych pism PUiK i ZDM wskazuje na potrzebę wprowadzenia następujących zmian:

1. Zmiany dotyczą zadania „Remont nawierzchni w ulicy  Chabrowej i Makowej oraz wykonanie chodników przy w/w ulicach”

Uwzględniając uwagi mieszkańców tych ulic,  zadanie to należy ograniczyć tylko do ulicy Chabrowej i rozszerzyć zakres prac w tej ulicy. Problem zgłaszany przez mieszkańców to zalewanie posesji przez wody opadowe. Przebudowa ulicy pozwoli obniżyć jezdnię i odprowadzić wody opadowe. W roku 2021 proponujemy przeznaczyć całą kwotę,  tj. 165 000 zł na remont ulicy Chabrowej.

W ramach tych środków zostaną wykonane następujące prace w tej ulicy:

 1. Rozbiórka istniejącej warstwy konstrukcyjnej na całej długości ulicy,

2. Ustawienie krawężników i wykonanie zjazdów do posesji,

3. Wymiana wpustów i włazów kanalizacji deszczowej,

4. Wykonanie nowych warstw konstrukcyjnych jezdni, w pierwszej kolejności warstwy odsysającej,

5. Wykonanie podbudowy z tłucznia na całej długości ulicy,

6. Po wykonaniu w/w prac ułożenie dwóch warstw nawierzchni: pierwsza wyrównawcza, następnie warstwa ścieralna.

Zadanie otrzyma tytuł  ,,Remont ulicy Chabrowej”.

2.            Zmiany dotyczą zadania ” Remont ul. Gałczyńskiego w Łukowie”

W ramach realizacji  tego zadania na odcinku ulicy od skrzyżowania z ul. Siedlecką do skrzyżowania z ul. Staffa zostaną wykonane następujące roboty budowlane:

1. Rozbiórka istniejącej warstwy konstrukcyjnej na w/w odcinku,

2. Wymiana krawężników na w/w odcinku,

3. Wykonanie warstwy odsączającej,

4. Wykonanie podbudowy z kruszywa łamanego,

5. Wykonanie warstwy wyrównawczej, następnie warstwy ścieralnej,

6. Wykonanie przykanalików, osadników i galanterii dotyczącej odwodnienia ulicy.

W przypadku rozbiórki istniejącej warstwy konstrukcyjnej nawierzchni będzie możliwość wymiany  przyłączy wodociągowych w technologii rozkopu.

Koszt szacunkowy wymienionych prac remontowych to kwota 300 000 zł. Jest to zwiększenie   w stosunku do zgłaszanej wcześniej kwoty o 70 000 zł ze względu na zwiększony zakres robót.

3.            Zmiany dotyczą zadania „Remont ulicy Dmocha”

W ramach realizacji tego zadania na odcinku ulicy od skrzyżowania z ulicą Międzyrzecką    do skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego miały pierwotnie zostać wykonane następujące roboty budowlane: remont kanalizacji deszczowej wraz z regulacją i wymianą elementów żeliwnych, wymiana krawężników na nowe, frezowanie nawierzchni i ułożenie dwóch nowych warstw nawierzchni.

Po zapoznaniu się z pismami PUiK i ZDM zasadnym jest, aby w 2021 roku dokonać wymiany sieci wodociągowej. W związku z zaistniałą sytuacją wnioskujemy, aby w 2021 roku wykonać renowację sieci kanalizacyjnej, wymianę sieci wodociągowej oraz remont kanalizacji deszczowej. Należy zauważyć,  że  PUiK w 2021 roku ma już zaplanowane wykonanie renowacji sieci kanalizacyjnej.                  

 W roku 2022 należy wykonać pozostałe prace, czyli wymiana krawężników, frezowanie nawierzchni i ułożenie dwóch nowych warstw nawierzchni.

Szacunkowy koszt prac na 2021 rok :

1.Wymiana sieci wodociągowej - 250 000 zł (koszt zadania ustalony na podstawie aktualnych cen rynkowych obejmujący usługę prac projektowych oraz koszt materiałów i robót budowlanych),

2. Remont kanalizacji deszczowej - 150 000 zł.

Reasumując, wnioskujemy o uwzględnienie naszych zmian, w tym zwiększenia kwoty na zadanie pn. ,,Remont ul. Gałczyńskiego w Łukowie” o 70 tys. zł.

 

Podzielamy Pańskie stanowisko w sprawie zorganizowania kolejnego spotkania  w przedmiotowej sprawie.

 

 

Do wiadomości:

Pan Marek Wiąckiewicz - Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Łukowie

Z poważaniem: Artur Gałach,  Przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość

                                                                                   

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy