reklama
reklama

Radni PiS bronią Jana Pawła II uchwałą. Ignaciuk: "Chcecie zbić polityczny kapitał"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radni PiS bronią Jana Pawła II uchwałą. Ignaciuk: "Chcecie zbić polityczny kapitał" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieŁUKÓW Radni PiS uznali, że trzeba bronić dobrego imienia Św. Jana Pawła II za pomocą specjalnej uchwały. Radni opozycyjni zarzucili im, że to polityczna gierka, a Papież i jego świętość nie potrzebują takiej obrony.
reklama

 W czwartek, 23 marca podczas sesji Rady Miasta na wniosek radnych PiS do porządku obrad wprowadzono projekt uchwały w sprawie "Obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II – Papieża, najwybitniejszego Polaka w historii". Uchwałę odczytała Urszula Chruściel, wiceprzewodnicząca Rady Miasta.  

- "Rada Miasta wyraża zdecydowany sprzeciw wobec próby zniesławienia i szkalowania oraz umniejszania zasług Papieża Polaka Jana Pawła II, Ojca Świętego, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, obalenia komunizmu w Europie, budowy demokracji w wielu krajach świata. Jego pontyfikat naznaczony był pokorą i szacunkiem dla ludzi wszystkich wyznań i kultur. Papież Jan Paweł II stawał w obronie rodziny, potępiał stanowczo wszelkie działania wymierzone przeciwko życiu ludzkiemu. Przez cały okres swojej posługi kapłańskiej przekonywał do życia w tolerancji, zrozumieniu i zaufaniu do drugiego człowieka. Uważamy, że działania znieważające Naszego Wielkiego Rodaka z Wadowic szkodzą przede wszystkim Polsce i Polakom. Nie możemy przejść obojętnie i stajemy murem w obronie Jana Pawła II" - tak brzmi fragment uchwały.

reklama

Radni gorąco dyskutowali nad projektem uchwały. Głos zabrał także burmistrz Piotr Płudowski.  

- W 1999 roku Papież  w naszym parlamencie  wypowiedział do zgromadzonych parlamentarzystów słowa "Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm". Te słowa  nigdy nie straciły na znaczeniu. Źle się dzieje, jeżeli dochodzi do  sytuacji, że doraźne korzyści partyjne, polityczne przedkładane są ponad uznane wartości. Boli mnie to jako Polaka katolika, że dzisiaj są siły polityczne w Polsce, które chcą osobę Papieża zawłaszczyć i wykorzystać do swoich politycznych, doraźnych celów, tylko po to, żeby nas jeszcze bardziej podzielić – mówił burmistrz.

reklama

Radny Sebastian Ignaciuk zapowiedział, że nie poprze uchwały.

  - Na ostatniej konferencji episkopatu Polski arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział: "Apelujemy, aby nie wykorzystywać osoby papieża Polaka do celów bieżącej polityki". To był apel biskupów i arcybiskupów. Nasi radni jednak są mądrzejsi, są ponad apelem biskupów i składając niniejszy projekt uchwały, chcą zbić polityczny kapitał, wykorzystując do tego postać Wielkiego Polaka Jana Pawła II. Ja nie akceptuję wykorzystywania Papieża do wszelkich gierek politycznych. Mam wielką awersję do polityków, którzy siedzą w pierwszych ławkach w kościele i kupują akcesoria kościelne, żeby być wyczytanym i wychwalonym przez księdza proboszcza. Awersja to odpowiednik słowa "brzydzić się".  Tak, tym się brzydzę,  jestem przeciwny graniu Papieżem, któremu nikt nie zabiera tego, co zrobił dla naszego kraju i dla Europy. Zagłosuję przeciw tej uchwale. Papież ma dobre imię i te uchwały na pewno nic nie zmienią, oprócz tego, że zbijecie sobie polityczny kapitał. Dla mnie to jest wstyd! – mówił Ignaciuk.   

reklama

Radna PiS Ewa Rybicka Sicińska stwierdziła, że trzeba głośno wyrażać poparcie dla Jana Pawła II  i bronić jego dobrego imienia dla dobra przyszłych pokoleń, dla ludzi młodych.  

- Jako klub jesteśmy autorami tej uchwały, natomiast ta sprawa już się zadziała i jest nagłaśniana w telewizji. A młodzi to widzą i my musimy głośno się wypowiedzieć,  że szanujemy Jana Pawła II  - mówiła radna.

Za przyjęciem uchwały w sprawie "Obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II – Papieża, najwybitniejszego Polaka w historii" zagłosowało 10 radnych: Leonard Baranowski, Zygmunt Celiński, Urszula Chruściel, Artur Gałach, Krzysztof Jodełko, Maciej Nurzyński, Krzysztof Okliński, Maria Pszczółkowska, Ewa Rybicka-Sicińska, Andrzej Skwarek.Przeciw był Sebastian Ignaciuk. Ireneusz Goławski wstrzymał się od głosu. Łukasz Bober, Henryk Lipiec, Arkadiusz Pogonowski nie wzięli udziału w głosowaniu. Nieobecni: Robert Dołęga, Grzegorz Gomoła, Jarosław Okliński, Ryszard Smolarz, Przemysław Suchodolski, Przemysław Wereszczyński.  Uchwala została przyjęta.     

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama