reklama
reklama

Ptasia grypa zagraża naszym miejscowościom. Najbardziej narażone są gminy Trzebieszów i Łuków

Opublikowano:
Autor:

Ptasia grypa zagraża naszym miejscowościom. Najbardziej narażone są gminy Trzebieszów i Łuków - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskiePtasia grypa została wykryta na fermie indyków w miejscowości Smolanka, która leży na granicy powiatów łukowskiego i siedleckiego. W związku z tym 169 082 indyków rzeźnych ze Smolanki zostanie wybitych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków.
reklama

       Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łukowie, w związku z pojawieniem się ogniska choroby ptaków Agnieszka Dymek, ptasiej grypy na fermie indyków rzeźnych w Smolance w powiecie siedleckim, wydała specjalne rozporządzenie z ostrzeżeniami i zaleceniami dla hodowców drobiu. 
OBSZAR ZAPOWIETRZONY i objęty ograniczeniami obejmuje:
1) w gminie Trzebieszów miejscowości: Celiny, Gołowierzchy, Wólka Konopna;
2) w gminie Łuków:  Krynka.
OBSZAR ZAGROŻONY i objęty ograniczeniami obejmuje:
1) w gminie Trzebieszów miejscowości: Dębowica, Karwów, Mikłusy, Nurzyna, Płudy, Popławy- Rogale, Szaniawy- Matysy, Szaniawy- Poniaty, Świercze, Trzebieszów Drugi, Trzebieszów Kolonia, Trzebieszów Pierwszy, Wierzejki, Wylany, Zaolszynie, Zembry;
2) w gminie Łuków miejscowości: Biardy, Gołaszyn, Gręzówka, Klimki, Ławki, Role, Suleje, Turze Rogi,
Wólka Świątkowa, Zalesie;
3) Miasto Łuków.
ZALECENIA POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII: 
1.Na obszarze zagrożonym i zapowietrzonym nakazuje się:
Trzymać drób i inne ptaki w odosobnieniu, w kurnikach, w zamkniętych obiektach; niezwłoczne usuwać zwłoki drobiu lub innych ptaków z terenu gospodarstwa; czyścić i odkażać środki transportu i sprzęt  wykorzystywany do przewożenia drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków; stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące,  wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób; prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących.
2. Na obszarze zagrożonym i zapowietrzonym zakazuje się:
Wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków bez zgody powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody POW; organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki; przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych bez zgody POW, transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym bez zgody POW;
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama