W ramach protestu kancelarie były nieczynne także w poniedziałek 21 listopada. Na stronie Krajowej Rady Komorniczej czytamy:
- 18 listopada, podczas wykonywania czynności, we własnej kancelarii, została brutalnie zamordowana jedna z Naszych Koleżanek, Komornik przy Sądzie Rejonowym w Łukowie, Ewa Kochańska. Łączymy się myślami z Rodziną Naszej Koleżanki, mając jednocześnie świadomość, iż mogło to spotkać każdego z nas. Jako komornicy sądowi uważamy, że niezbędna jest nasza stanowcza reakcja na ten bestialski czyn.
- W geście protestu przeciwko wszelkim przejawom agresji wobec komorników sądowych i ich pracowników w dniu pogrzebu Naszej Koleżanki, kancelarie pozostaną zamknięte i nie będą wykonywać żadnych czynności o charakterze zewnętrznym, a przez cały tydzień nie będziemy przyjmować stron postępowań – zapowiadają komornicy.
Pierwszy mord na komorniku
Samorząd komorniczy podkreśla że jest to pierwszy przypadek, w którym komornik został zamordowany podczas pełnienia obowiązków.
- Ewa Kochańska stała się ofiarą niewytłumaczalnej i niewybaczalnej agresji ze strony jednego z dłużników, który wtargnął z nożem do kancelarii komorniczej, śmiertelnie wielokrotnie ją zranił i zaatakował pracownika kancelarii – piszą na stronie KRK.
Komornicy dodają, że to najbardziej tragiczny, ale nie pierwszy atak na komornika i zdarzały się podpalenia kancelarii, pobicia lub oblanie komornika żrącymi substancjami. Krajowa Rada Komornicza skontaktowała się z Ministerstwem Sprawiedliwości z oczekiwaniem zdecydowanego i jednoznacznego potępienia tej zbrodni w mediach oraz podjęcia zdecydowanych kroków wobec wszelkich przejawów agresji wobec komorników sądowych.
- Działania te mają na celu zwrócenie uwagi na tę tragedię oraz na hejt, z jakim na co dzień spotykamy się w naszej pracy. Zawiadomimy organy ścigania o treści komentarzy nacechowanych mową nienawiści, jakie pojawiły się w Internecie pod informacją o tej tragedii. Uważamy za absolutnie niedopuszczalne jest jakiekolwiek dezawuowanie naszej pracy, którą wykonujemy w imieniu Rzeczypospolitej i nie godzimy się na sytuację, w której komornicy sądowi są traktowani bez należnego im szacunku – deklarują.