Reklama

Reklama

Profesorowie najważniejszych polskich uniwersytetów wspierają Macieja Cybulskiego, byłego dyrektora Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej! Napisali w jego sprawie list otwarty: Szanują jego pracę, są z nim solidarni

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Profesorowie najważniejszych polskich  uniwersytetów wspierają Macieja Cybulskiego, byłego dyrektora Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej! Napisali w jego sprawie list otwarty: Szanują jego pracę, są z nim solidarni   - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Profesorowie najważniejszych polskich uniwersytetów, znawcy Henryka Sienkiewicza, jego życia i dzieł, wystosowali list otwarty wyrażający wsparcie i solidarność wobec Macieja Cybulskiego, byłego dyrektora Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Reklama

Jak wiele razy pisaliśmy, Maciej Cybulski przez władze powiatu i swoją następczynię na stanowisku dyrektora Beatę S. był niesłusznie oskarżany o  możliwość popełnienia przestępstwa, kiedy kierował muzeum. Nowa dyrektor doniosła  do prokuratury, że w Muzeum brakuje cennych eksponatów, m.in. kart rękopisu "Potopu", fotografii, publikacji prasowych i ponad 100 innych muzealiów. W trakcie czynności prokuratury, "zaginione" rzeczy odnalazły się, a część z nich była w gablotach udostępnionych zwiedzającym. Nie było podstaw do postawienia ani jednego zarzutu popełnienia przestępstwa Cybulskiemu, który występował w tej sprawie jako świadek.

  O tym, jak oszczerstwa i pomówienia doprowadziły go na skraj załamania nerwowego pisaliśmy w naszych artykułach, a ostatnio duży wywiad z panem Maciejem pt. „Skok na Sienkiewicza” zamieściła Gazeta Wyborcza.  Reakcją na ten właśnie wywiad jest list otwarty profesorów, który zamieszczamy poniżej.

List Otwarty w sprawie Pana Macieja Cybulskiego, byłego dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

     Poruszeni do głębi artykułem opublikowanym w „Dużym Formacie”  31 stycznia 2022 roku na temat Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, nade wszystko zaś wstrząśnięci historią Pana Macieja Cybulskiego, w imieniu środowiska polskich sienkiewiczologów, badaczy biografii i twórczości naszego pierwszego Noblisty, chcemy wyrazić naszą solidarność z byłym dyrektorem tej placówki.    

      Maciej Cybulski, następny z rodu, po Antonim Cybulskim, twórcy tego ważnego na mapie polskiej literatury miejsca, jest nam dobrze znany jako gospodarz spotkań konferencyjnych, wieczorów autorskich czy zwykłych kwerend. Jako dyrektor muzeum był entuzjastą swojego zawodu, mawiał skromnie, że  „ciągle się uczy”, ale dobrze rozumiał jej funkcje. 

      Nie mogąc konkurować z muzeami w Oblęgorku czy w Poznaniu, postawił na stopniowe wzbogacanie zbiorów i profesjonalizację oferty edukacyjnej. To, co go spotkało, jest dowodem kompletnego niezrozumienia tego, co nazywa się polityką w dziedzinie kultury na poziomie regionu i – nie da się tego ukryć - głębokiej zapaści moralnej decydentów. Jeśli przyszedł czas na „nowe elity”, to z pewnością nie ma tam miejsca dla Henryka Sienkiewicza, jednego z najważniejszych twórców polskiej tożsamości, kreatora wyobraźni kulturowej i niezrównanych charakterów. 

     Charakterystyczna dla czasów zaborowych strategia cuius regio eius religio, tak dobrze znana Sienkiewiczowi, przeniesiona we współczesność, obnaża ni mniej ni więcej jak tylko nihilizm dzisiejszych graczy politycznych i oznacza niepowetowane straty w umysłach obserwujących te poczynania pokoleń. 

    Placówka w Woli Okrzejskiej, zamknięta z powodu remontu (?), de facto przestała istnieć, chyba, że jak można się przekonać z zapisów jej działalności w internecie, stała się konkursem plastycznym dla dzieci (sic!). Żal i wstyd. 

Prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki, Uniwersytet Warszawski  

Prof. dr hab. Jolanta Sztachelska, Uniwersytet w Białymstoku 

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Uniwersytet Śląski  

Prof. dr hab. Ewa Kosowska, Uniwersytet Śląski  

Prof. dr hab. Tomasz Sobieraj, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu  

Prof. dr hab. Bogdan Mazan, Uniwersytet Łódzki  

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy