reklama
reklama

Problemy LGD „Ziemi Łukowskiej”. Jest śledztwo prokuratury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Lokalna Grupa Działania Ziemi Łukowskiej/Facebook

Problemy LGD „Ziemi Łukowskiej”. Jest śledztwo prokuratury - Zdjęcie główne

Lokalna Grupa Działania Ziemi Łukowskiej/zdj. archiwalne | foto Lokalna Grupa Działania Ziemi Łukowskiej/Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieJest śledztwo prokuratury w sprawie działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego, czego mieli dopuścić się urzędnicy marszałka, przeprowadzając konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego. W Łukowie zwycięzcą konkursu zostało LGD „Ziemi Łukowskiej”, przegrało LGD ”RAZEM”.
reklama

Działające od ponad 15 lat w Łukowie i Radzyniu Lokalne Grupy Działania przegrały walkę o środki, które przydzielał Urząd Marszałkowski w Lublinie, na rzecz nowych LGD związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Konflikt ten rozpoczął się, gdy Urząd Marszałkowski otrzymał dwa wnioski o finansowanie, oba na kwotę około 11 mln złotych. Pierwszy z nich dotyczył LGD ”RAZEM”. Drugi wniosek został złożony przez nowo powstałą LGD „Ziemi Łukowskiej”. Pomimo doświadczenia LGD ”RAZEM” a przede wszystkim wyższej ocenie strategii przez poszczególnych ekspertów , Urząd Marszałkowski zdecydował przyznać dofinansowanie nowo powstałej LGD.

- W naszej ocenie do sprawy włączyła się polityka i to nie tylko w naszym powiecie. Nasze LGD przystąpiło do konkursu po raz trzeci. Jesteśmy operatorem środków PROW od 2008 r. Mamy doświadczenie, więc nasza strategia oraz załączone do niej dokumenty zostały przygotowane bardzo dobrze i spodziewaliśmy się wyższego wyniku końcowego. Jednak wynik ostateczny został zaniżony, co skutkowało podpisaniem umowy z nowopowstałą organizacją. Dzięki interwencji poselskiej Pana Jacka Czerniaka zdobyliśmy dowody potwierdzające, że wyższa ocena końcowa strategii konkurencyjnego LGD nie wynikała z kart oceny żadnego z członków komisji, dlatego też sprawę przekazaliśmy do odpowiednich organów ścigania - komentowała Sylwia Romańska-Węzik, prezes LGD „RAZEM”.

reklama

Reasumpcja na sesji powiatu

Aby otrzymać fundusze, niezbędne było przystąpienie do organizacji przez wszystkie gminy w powiecie. W przypadku braku uchwały Rady Gminy, regulamin konkursu dopuszczał dostarczenie uchwały Rady Powiatu o członkostwie powiatu w LGD. Podczas sesji Rady Powiatu Łukowskiego, która odbyła się 9 lutego, dwukrotnie głosowano nad projektem uchwały dotyczącym przystąpienia powiatu do LGD „Ziemi Łukowskiej”. Podczas pierwszego głosowania wyniki nie uzyskały wymaganej większości. Po przerwie, przewodniczący Rady zarządził ponowne głosowanie, które zakończyło się przyjęciem uchwały.

Skargę w tej sprawie do wojewody złożyli radni Tomasz Sych i Marcin Mateńko.

Ostatecznie wojewoda lubelski unieważnił uchwałę, tym samym powiat łukowski nie przystąpił do LGD „Ziemi Łukowskiej”. W ocenie Krzysztofa Komorskiego, ponowne głosowanie nad projektem uchwały nie miało prawnego umocowania. Przeprowadzenie reasumpcji głosowania jest możliwe tylko w przypadku istotnych uchybień czy omyłek, które nie wystąpiły w tym przypadku.

reklama

Kontrola posła Jacka Czerniaka

Szefowa LGD „RAZEM” zwróciła się do posła Jacka Czerniaka z prośbą o objęcie nadzorem ministerialnym tej sprawy i skontrolowanie zgodności z przepisami działań podejmowanych w tej sprawie przez Województwo Lubelskie.

"Lokalna Grupa Działania „„Ziemi Łukowskiej”” [...] nie przedłożyła w terminie 60 dni od dnia podpisania umowy (tj. do dnia 12 lutego 2024 r.)  dokumentów potwierdzające członkostwo wszystkich gmin objętych obszarem LSR lub w przypadku braku uchwały rady gminy uchwały rady powiatu, na którego obszarze położona jest ta gmina, o członkostwie powiatu w LGD, co powinno skutkować natychmiastowym rozwiązaniem tej umowy przez Zarząd Województwa Lubelskiego w drodze wypowiedzenia na podstawie umowy" - czytamy w piśmie.

reklama

"Z dotychczasowych naszych doświadczeń wynika, iż Zarząd Województwa Lubelskiego faworyzuje z przyczyn politycznych niektóre Lokalne Grupy Działania, w tym Lokalną Grupę Działania „Ziemi Łukowskiej”. W związku z powyższym zachodzą obawy, iż Zarząd Województwa Lubelskiego będzie uchylał się od obowiązku natychmiastowego wypowiedzenia umowy ramowej, co będzie skutkować bezpodstawnym otrzymaniem przez LGD „Ziemi Łukowskiej” dofinansowania ze środków unijnych" - czytamy w dalszej części pisma.

Jest śledztwo prokuratury

To jednak nie koniec kłopotów LGD „Ziemi Łukowskiej”. Prokuratora Rejonowa Lublin-Południe poinformowała (pismo z 26 marca 2024 r.), że zostało wszczęte śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez przedstawicieli Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Komisji ds. strategii rozwoju lokalnego w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie w związku z przeprowadzeniem konkursu na wybór strategii rozwoju lokalnego. Prokuratura wskazuje tu na naruszenie regulaminu konkursu oraz niezasadne "faworyzowanie jednych uczestników względem pozostałych – z pominięciem kryteriów merytorycznych – wpływające na wynik konkursu, czym działano na szkodę interesu publicznego (...), a także działano na szkodę interesu prywatnego uczestników konkursu". Prokuratura wymienia w tym miejscu Lokalną Grupę Działania "„RAZEM” KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI" z Łukowa, a także Lokalną Grupę Działania "Zapiecek" w Radzyniu Podlaskim. – Na tym etapie Urząd Marszałkowski pozostawia dalsze wyjaśnianie sprawy organom ścigania – mówi  rzecznik marszałka Remigiusz Małecki, proszony o komentarz w tej sprawie.

Kontaktowaliśmy się z panami Karolem Raczyńskim, prezesem LGD „Ziemi Łukowskiej”. Niestety pomimo kilkukrotnych prób nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama