Reklama

Reklama

Powiat łukowski uchwalił budżet na 2023 rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Powiat łukowski

Powiat łukowski uchwalił budżet na 2023 rok - Zdjęcie główne

Radni uchwalili budżet na 2023 rok | foto Powiat łukowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Na ostatniej tegorocznej sesji rady powiatu łukowskiego dyskutowano o budżecie jednostki na 2023 rok.

Reklama

Jak wygląda budżet w szczegółach? Projekt ustawy słusznie uważanej za najważniejszą dla funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego przedstawiła skarbnik Monika Wodyk-Netczuk. Z pomocą prezentacji poinformowała, że dochody powiatu w 2023 roku będą wynosiły 188 868 193,90 złotych. To spadek o 1,45% względem ubiegłego roku. W tej kwocie znajdują się dochody bieżące stanowiące nieco ponad 74% oraz dochody majątkowe - blisko 26%.

Największym źródłem dochodu powiatu jest niezmiennie subwencja oświatowa, która w tym roku przekroczy 71 milionów. Dotacje i środki na cele bieżące wraz z dotacjami celowymi na zadania UE przekroczą 9 milionów. 21 milionów wpłynie do powiatu z Polskiego Ładu, 16,239 mln - to środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zaś 8,669 mln to pomoc finansowa od innych jednostek samorządu terytorialnego. Ogółem na realizację zadań inwestycyjnych w 2023 roku powiat planuje pozyskać środki w kwocie 48 934 153,95 złotych.

Jeżeli chodzi o wydatki to względem 2022 roku spadną o 1,09%, tyle że nadal są wyższe niż dochody. Zobowiązania sięgające 202 131 409,19 złotych (wydatki bieżące - prawie 139 milionów, wydatki majątkowe - ponad 63 miliony) sprawią, że deficyt przekroczy 13 milionów złotych. Prawie 93 miliony złotych powiat przeznaczy na wynagrodzenia pracowników i składki z nimi związane. Planowane wydatki inwestycyjne to ponad 60 milionów złotych, w skład tego wchodzą: modernizacje dróg powiatowych (ponad 52 miliony), inwestycje oświatowe (7 346 105 zł), bezpieczeństwo publiczne (0,5 mln zł) oraz pozostałe wydatki (blisko 300 tysięcy złotych).

- Żyjemy w sytuacji globalnego zagrożenia. Nie jesteśmy wysepką szczęśliwości. Zarząd powinien zrobić wszystko, żeby przejść suchą nogą przez ten rok finansowy. 12-milionowa pożyczka nie jest na inwestycje, ale ma zapewnić utrzymanie płynności finansowej powiatu łukowskiego - przekonywał radny Leszek Świętochowski.

- Kredyt jest jedynie zaplanowany. Jeżeli pojawią się jakieś pieniądze to przeznaczymy je na to, żeby go nie brać - uspokajał starosta Dariusz Szustek.

- Budżet jest zrównoważony i trzymający poziom. W mojej ocenie inwestycje infrastrukturalne są najważniejszym wycinkiem budżetowego tortu, ponieważ najbardziej wpływają na życie tak mieszkańców powiatu łukowskiego, jak i Łukowa. Dołożenie sześciu milionów złotych niezbędnych do realizacji inwestycji to gra warta świeczki - mówił radny Bartłomiej Bryk.

Głosowanie nad Wieloletnią Prognozą Finansową i budżetem przebiegło spokojnie. Nie może to dziwić, skoro pozytywne opinie o ustawie wystawiły Regionalna Izba Obrachunkowa oraz wszelkie komisje. W przypadku WPF 19 radnych było za, wstrzymał się jedynie Świętochowski. Z kolei w głosowaniu budżetowych 18 osób było za, zaś do polityka Polskiego Stronnictwa Ludowego dołączył Henryk Tymosz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy