Jak wygląda budżet w szczegółach? Projekt ustawy słusznie uważanej za najważniejszą dla funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego przedstawiła skarbnik Monika Wodyk-Netczuk. Z pomocą prezentacji poinformowała, że dochody powiatu w 2023 roku będą wynosiły 188 868 193,90 złotych. To spadek o 1,45% względem ubiegłego roku. W tej kwocie znajdują się dochody bieżące stanowiące nieco ponad 74% oraz dochody majątkowe - blisko 26%.
Największym źródłem dochodu powiatu jest niezmiennie subwencja oświatowa, która w tym roku przekroczy 71 milionów. Dotacje i środki na cele bieżące wraz z dotacjami celowymi na zadania UE przekroczą 9 milionów. 21 milionów wpłynie do powiatu z Polskiego Ładu, 16,239 mln - to środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zaś 8,669 mln to pomoc finansowa od innych jednostek samorządu terytorialnego. Ogółem na realizację zadań inwestycyjnych w 2023 roku powiat planuje pozyskać środki w kwocie 48 934 153,95 złotych.
Jeżeli chodzi o wydatki to względem 2022 roku spadną o 1,09%, tyle że nadal są wyższe niż dochody. Zobowiązania sięgające 202 131 409,19 złotych (wydatki bieżące - prawie 139 milionów, wydatki majątkowe - ponad 63 miliony) sprawią, że deficyt przekroczy 13 milionów złotych. Prawie 93 miliony złotych powiat przeznaczy na wynagrodzenia pracowników i składki z nimi związane. Planowane wydatki inwestycyjne to ponad 60 milionów złotych, w skład tego wchodzą: modernizacje dróg powiatowych (ponad 52 miliony), inwestycje oświatowe (7 346 105 zł), bezpieczeństwo publiczne (0,5 mln zł) oraz pozostałe wydatki (blisko 300 tysięcy złotych).
CZYTAJ WIĘCEJ Radni przegłosowali pożyczkę dla Stoczka Łukowskiego
- Żyjemy w sytuacji globalnego zagrożenia. Nie jesteśmy wysepką szczęśliwości. Zarząd powinien zrobić wszystko, żeby przejść suchą nogą przez ten rok finansowy. 12-milionowa pożyczka nie jest na inwestycje, ale ma zapewnić utrzymanie płynności finansowej powiatu łukowskiego - przekonywał radny Leszek Świętochowski.
- Kredyt jest jedynie zaplanowany. Jeżeli pojawią się jakieś pieniądze to przeznaczymy je na to, żeby go nie brać - uspokajał starosta Dariusz Szustek.
- Budżet jest zrównoważony i trzymający poziom. W mojej ocenie inwestycje infrastrukturalne są najważniejszym wycinkiem budżetowego tortu, ponieważ najbardziej wpływają na życie tak mieszkańców powiatu łukowskiego, jak i Łukowa. Dołożenie sześciu milionów złotych niezbędnych do realizacji inwestycji to gra warta świeczki - mówił radny Bartłomiej Bryk.
Głosowanie nad Wieloletnią Prognozą Finansową i budżetem przebiegło spokojnie. Nie może to dziwić, skoro pozytywne opinie o ustawie wystawiły Regionalna Izba Obrachunkowa oraz wszelkie komisje. W przypadku WPF 19 radnych było za, wstrzymał się jedynie Świętochowski. Z kolei w głosowaniu budżetowych 18 osób było za, zaś do polityka Polskiego Stronnictwa Ludowego dołączył Henryk Tymosz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.