Główne założenia Strategii przedstawił Marek Kowalski - ekspert i doradca w zakresie rozwoju regionalnego z Regionalne Centrum Kompetencji.
- Strategia jest nieco inna od wszystkich, które były do tej pory opracowywane, dlatego że opracowana została dla miejskiego obszaru funkcjonalnego Łukowa, czyli miasta, gminy Łuków, gminy Stanin i powiatu łukowskiego. Takich sytuacji jak włączenie powiatu do opracowania dla MOF w województwie lubelskim nie jest zbyt dużo. Z punktu widzenia funkcji łączących gminę z powiatem to dobry pomysł, dobry kierunek. Myślę, że będzie to z korzyścią dla wszystkich - powiedział Kowalski.
Opracowanie ma pomóc m.in. w skutecznym zabieganiu o środki z regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-27. Warunkiem realizacji unijnych projektów będzie współpraca między samorządami na danym obszarze.
- Próbowaliśmy połączyć problemy, cele, aby były wspólne dla całego powiatu łukowskiego. W środku znalazła się jakość życia mieszkańców, ale skupiliśmy się na kwestiach gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Pierwszy cel to adaptacja do zmian klimatu i zrównoważona przestrzeń, drugi cel to wzrost jakości życia i spójności społecznej, zaś trzeci to rozwój e-usług i kompetencji cyfrowych - poinformował ekspert z RCK.
Wicestarosta Janusz Kozioł oraz urzędujący członek zarządu Władysław Karaś omówili realizację partnerskich przedsięwzięć na rzecz rozwoju terytorialnego MOF Łukowa.
- Miasta średnie, często pełniące funkcję stolic powiatu, bywały pomijane przy dzieleniu środków unijnych. Stolicą naszego powiatu jest Łuków, więc uznano, że są obszary, które ciążą do ośrodków miejskich. Eksperci przygotowujący założenia na nową perspektywę unijną uznali, że są to gminy Łuków i Stanin. Były pytania, dlaczego Stanin, a nie Trzebieszów? My jako radni nie mieliśmy na to wpływu. Decyzję w tej sprawie podjął sejmik województwa lubelskiego poprzedniej kadencji - przypomniał Kozioł.
- Przyjęcie strategii umożliwi kontynuację realizacji dalszych celów, które przed nami stoją - dodał Karaś.
Radny Janusz Głuchowski odniósł się do tezy postawionej w raporcie, że gminie Trzebieszów bliżej do Międzyrzeca Podlaskiego niż Łukowa.
- Pozwolę sobie się nie zgodzić. Moja miejscowość, tak jak sąsiednie, leżą przy granicy gminy Międzyrzec Podlaski, ale wszyscy mieszkańcy wiedzą do jakiej większego miasta dążymy. To w Łukowie jest stolica powiatu, to tutaj załatwiamy sprawy, leczymy się, nasze dzieci chodzą do szkół średnich, są dowożone do nich przez łukowski PKS. Ubolewam, że gmina Trzebieszów nie została włączona do tego projektu. Myślę, że w tamtych latach, kiedy projekt powstawał w naszej gminie rządził PSL, a u nas PiS. Każdą ekspertyzę można napisać. Ktoś ją napisał, ktoś inny za nią zapłacił - skwitował dyskusję Głuchowski.
Warto dodać, że 12 marca 2021 r. w Łukowie zostało podpisane porozumienie gminno-powiatowe pomiędzy miastem Łuków, gminą Łuków, gminą Stanin oraz powiatem łukowskim w sprawie opracowania i realizacji dokumentu strategicznego pn. „Strategia Rozwoju Ponadlokalnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Łukowa na lata 2021-2030”, obejmującego wyżej wymienione jednostki samorządu terytorialnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.