Przebudowa dróg powiatowych na odcinkach Łuków – Krynka, Celiny – Krynka, oraz granica powiatu – Celiny była realizowana przy 60% współudziale finansowym państwowego funduszu celowego, otrzymanym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, 20% wkładzie finansowym Powiatu Łukowskiego oraz 20% wkładzie finansowym Gminy Łuków i Gminy Trzebieszów.
W ramach przedsięwzięcia zostało przebudowanych łącznie ponad 14,9 km odcinków dróg powiatowych w zakresie poszerzenia jezdni, ulepszenia poboczy gruntowych tłuczniem, poprawy równości podłużnej i poprzecznej nawierzchni, oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakres inwestycji obejmował także przebudowę istniejącego skrzyżowania dróg w miejscowości Krynka, na skrzyżowanie typu rondo. Wykonanie tych robót wpłynęło na zwiększenie komfortu podróżowania i poprawę dostępności do ośrodków gospodarczych i usług publicznych w gminach Łuków i Trzebieszów.
W uroczystościach udział wzięli: Senator RP Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Sławomir Skwarek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, Dyrektor Biura Wojewody Lubelskiego Paweł Paszko, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Mirosław Czech, Dyrektor Zarządu Wojewódzkich w Lublinie Paweł Szumera, Radni Powiatu Łukowskiego na czele z Przewodniczącym Rady Karolem Ciołkiem, Zarząd Powiatu Łukowskiego na czele ze Starostą Łukowskim – Dariuszem Szustkiem, Radni Gminy Łuków na czele z Przewodniczącym Rady Gminy – Tadeuszem Federczykiem, Wójt Gminy Łuków – Mariusz Osiak, członkowie Rady Sołeckiej z Krynki, zaproszeni goście.
Zobacz także: Dni Łukowa 2023. Rozkład jazdy
Kim był prof. Aleksander Szczygieł
Aleksander Szczygieł urodził się 23 sierpnia 1906 r. w Krynce. W 1931 r. ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1945 r. był docentem higieny na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1946-1950 profesorem fizjologii i higieny żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), a następnie od 1950 do 1964 r. profesorem higieny żywienia na Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Specjalista w zakresie żywienia, pionier i współtwórca polskiej szkoły nauki o żywieniu człowieka. Założyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, gdzie od 1963 r. do przejścia w stan spoczynku w 1976 r. pełnił funkcję profesora fizjologii i higieny żywienia.W latach 60-tych z jego inicjatywy w szkole w Krynce oraz wśród dorosłych mieszkańców prowadzone były liczne badania i eksperymenty w zakresie higieny żywienia i zastosowania fluoru w stomatologii. Zmarł 9 czerwca 1983 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. 30 maja 1984 r. Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie nazwany został jego imieniem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.