reklama
reklama

Post w piątek po Bożym Ciele. Czy można jeść mięso? Biskup Gurda zabrał głos

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Diecezja Siedlecka

Post w piątek po Bożym Ciele. Czy można jeść mięso? Biskup Gurda zabrał głos - Zdjęcie główne

Zdj. ilustracyjne | foto Diecezja Siedlecka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieW czwartek obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znaną powszechnie jako Boże Ciało. Jest to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego,h. Wiele osób korzysta z tej okazji, aby przedłużyć sobie wolne, planując rodzinne spotkania, wyjazdy czy pikniki. Powstaje jednak pytanie: czy w piątek po Bożym Ciele można spożywać pokarmy mięsne?
reklama

Post piątkowy i wyjątki od reguły

Zgodnie z doktryną Kościoła katolickiego, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w ciągu roku. Jest to forma pokuty, mająca na celu duchowe doskonalenie i wyrażenie skruchy za grzechy. Jednakże prawo kanoniczne przewiduje pewne wyjątki od tej reguły. Post piątkowy nie jest obowiązkowy, jeśli w ten dzień wypada uroczystość liturgiczna. Ponadto, biskup diecezjalny ma prawo udzielić dyspensy, czyli zwolnienia z obowiązku wstrzemięźliwości.

Dyspensa na terenie diecezji siedleckiej

Biskup diecezji siedleckiej, Kazimierz Gurda, zdecydował się na udzielenie dyspensy na piątek, 31 maja, przypadający po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Wierni przebywający na terenie diecezji siedleckiej mogą więc spożywać pokarmy mięsne tego dnia, pod warunkiem spełnienia pewnych duchowych zaleceń.

„Mając na uwadze dobro duchowe wiernych – zgodnie z kanonem 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego – udzielam wszystkim wiernym Diecezji Siedleckiej oraz przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania wspomnianej wstrzemięźliwości w dniu 31 maja br., czyli w piątek po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa” – czytamy w komunikacie biskupa Gurdy.

Warunki skorzystania z dyspensy

Osoby, które chcą skorzystać z dyspensy, są zobowiązane do ofiarowania dowolnej modlitwy według intencji Ojca Świętego lub zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, takimi jak uczynki miłości i pobożności. To ważne przypomnienie, że dyspensa nie oznacza jedynie zwolnienia z postu, ale także wezwanie do duchowego zaangażowania.

„Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązuję, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego lub zastąpili wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności” – dodaje biskup w swoim komunikacie.

Pasterskie błogosławieństwo

Na koniec, biskup Kazimierz Gurda udziela wiernym swojego pasterskiego błogosławieństwa. Dla wielu wiernych, piątek po Bożym Ciele będzie więc nie tylko okazją do spotkań rodzinnych i spożywania pokarmów mięsnych, ale również do pogłębienia swojej wiary i zaangażowania duchowego.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Odpowiedź brzmi: tak, ale pamiętajmy o duchowym aspekcie tego dnia i skorzystajmy z dyspensy w sposób zgodny z zaleceniami Kościoła.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama