reklama
reklama

Pod tym pomnikiem znicze na cmentarzu św. Rocha w Łukowie palą się cały rok. Pamiętamy o żołnierzach AK

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pod tym pomnikiem znicze na cmentarzu św. Rocha w Łukowie palą się cały rok. Pamiętamy o żołnierzach AK - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
24
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje łukowskieNigdy nie zapomnimy o poległych w obronie naszej obronie. Również 1 listopada nie zapomnieliśmy o żołnierzach Armii Krajowej Obwód Łuków. Pod pomnikiem poległych za wolność Ojczyzny na cmentarzu św. Rocha znicze płoną zawsze.
reklama

1 listopada nie zapomnieliśmy o poległych żołnierzach Armii Krajowej Obwód Łuków. Pamiętajmy, że pomnik poległych z naszych okolic znajduje się na cmentarzu św. Rocha w Łukowie. Warto poświęcić chociaż chwilę, żeby pomodlić się za zmarłych i zapalić skromny znicz.

Czym była Armia Krajowa?

Armia Krajowa (AK) była największą polską organizacją konspiracyjną działającą podczas II wojny światowej. Powstała 14 lutego 1942 roku w wyniku połączenia kilku wcześniejszych struktur konspiracyjnych, głównie Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). Celem Armii Krajowej było przeciwdziałanie okupacji niemieckiej, a także przygotowanie się do ewentualnego konfliktu z Armią Czerwoną.

AK była zorganizowana na terenie całego kraju i skupiała w swoich szeregach ludzi różnych środowisk społecznych i politycznych. Jej działalność obejmowała nie tylko walkę z okupantem niemieckim, ale także pomoc dla ludności cywilnej, propagandę, sabotaż, a nawet przygotowywanie się do ewentualnego konfliktu z ZSRR.

reklama

W wyniku akcji "Burza" pod koniec II wojny światowej, AK przystąpiła do walk z niemieckim okupantem w ramach powstania warszawskiego w 1944 roku. Pomimo heroicznej obrony stolicy, powstanie zostało stłumione przez Niemców, a Warszawa znalazła się w ruinie.

Po wojnie Armia Krajowa była często pomijana lub przedstawiana w nieprzychylnym świetle przez władze komunistyczne, co wpłynęło na obraz tej organizacji w powojennej Polsce. Dopiero po 1989 roku, po upadku komunizmu, możliwe stało się bardziej otwarte i szczere spojrzenie na historię Armii Krajowej oraz jej znaczenie dla walki o niepodległość Polski.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo