Wydarzenia sprzed stu lat chce uhonorować Muzeum w Woli Okrzejskiej.
- Jestem niezmiernie szczęśliwa i wzruszona, ponieważ po raz pierwszy przedmioty te trafiły do miejsca urodzenia Henryka Sienkiewicza - informuje dyrektor Muzeum, Magdalena Mitura. - Chcąc uczcić rocznicę tego wydarzenia, które przed laty poruszyło wszystkich Polaków, sprowadziliśmy do Woli Okrzejskiej z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu maskę pośmiertną oraz odlew prawej dłoni pisarza.
Maskę przekazało Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.
Co wiemy o samym odlewie? Maska pośmiertna Henryka Sienkiewicza odlana została po jego zgonie w 1916 roku w Vevey w Szwajcarii. Wykonał ją rzeźbiarz Franciszek Ksawery Black (1881-1959), który jako stypendysta Ignacego Paderewskiego mieszkał w pobliskim Morges. Artysta był już wówczas współtwórcą pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. Po zakończeniu I wojny osiedlił się we Francji, a podczas okupacji oddał swoją paryską pracownię do dyspozycji ruchu oporu, za co trafił do hitlerowskich więzień. Na szczęście jego dorobek przetrwał burzliwe czasy.
Wystawę można oglądać w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej do 20 grudnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.