reklama
reklama

Pamięć o Trzaskowskim i jego towarzyszach. Rocznica poległych w Lesie Gułowskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej

Pamięć o Trzaskowskim i jego towarzyszach. Rocznica poległych w Lesie Gułowskim - Zdjęcie główne

foto Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieDziś, 21 lutego, przypada rocznica tragicznych wydarzeń z 1863 roku.
reklama

Na obrzeżach gminy Adamów, pomiędzy Lipinami a Wolą Okrzejską, w Lesie Gułowskim, znajduje się mogiła powstańców styczniowych. Spoczęli w niej polegli 21 lutego 1863 roku, Antoni Trzaskowski i jego 14 towarzyszy broni.

- Informacji dotyczących dowódcy i jego podkomendnych nie ma wiele. Wiadomo, że Trzaskowski pochodził z Galicjii. Był oficerem wojsk austriackich, potem buchhalterem jednego ze znaczniejszych domów kupieckich w Warszawie. W powstaniu styczniowym objął dowództwo nad małym oddziałem, który w niespełna miesiąc po wybuchu tego zrywu narodowego został rozbity właśnie na Kobylczyku. Pozostawił żonę i kilkoletnie dziecko, które po otrzymaniu aktu zgonu wyjechały z Warszawy do Lwowa. Według informacji zawartych w akcie zgonu z 22 lutego 1863 r. wydanego w parafii Okrzeja, Trzaskowski miał 38 lat. O mogile wspominał regionalista Jan Stanisław Majewski w latach 20-stych ubiegłego stulecia. To właśnie jego relacje doprowadziły do jej powtórnego odnalezienia. 3 maja 1998 r., został odsłonięty tam pomnik. - informuje Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo