Reklama

Reklama

Pamiątkowe tablice ,,Wielcy Polacy z naszej ziemi” na rondzie w Łazach. Poczytaj o znanych osobach stąd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie GMINA ŁUKÓW Z okazji 180. rocznicy urodzin Franciszka Wilczyńskiego w Łazach odsłonięto tablice ,,Wielcy Polacy z naszej ziemi".

Reklama

Uroczystość miała miejsce 23 sierpnia. W tym dniu pod obeliskiem poświęconym Franciszkowi Wilczyńskiemu, bohaterowi Powstania Styczniowego i wiernemu adiutantowi ks. Stanisława Brzóski spotkali się przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Łukowskiego i Gminy Łuków, przedstawiciele sołectwa wsi Łazy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Łazach, gminnego przedszkola ,,Baśniowy Dworek” oraz Muzeum Regionalnego w Łukowie.

Małgorzata Szczygielska z Muzeum Regionalnego, autorka książki o bohaterze Powstania Styczniowego, przybliżyła zebranym jego sylwetkę.  Franciszek Wilczyński urodził się w Łazach 23 sierpnia 1842 r. Był uczestnikiem ataku na garnizon rosyjski, brał udział w wielu potyczkach i bitwach. Był także adiutantem ks. Stanisława Brzóski i pozostał mu wierny aż do samego końca. Zginął za poświęcenie sprawie narodowej przez powieszenie. Wyrok wykonany został na rynku w Sokołowie Podlaskim 23 maja 1865 r.

W dalszej części uroczystości miało miejsce odsłonięcie pamiątkowych tablic poświęconych znanym postaciom, które mieszkały m.in. w Łazach: Henrykowi Sienkiewiczowi, Franciszkowi Wilczyńskiemu oraz Wacławowi Rejmakowi ,,Ostoja”, a także długiej i ciekawej historii samej miejscowości.

Tablice powstały w ramach projektu „Wielcy Polacy z naszej ziemi”, który realizowało Muzeum Regionalne w Łukowie przy współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie oraz Polskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Regionalne w Łukowie oraz sołectwo miejscowości Łazy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy