Reklama

Reklama

Nowa książka o historii Wojcieszkowa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum własne

Nowa książka o historii Wojcieszkowa - Zdjęcie główne

Książka ukazała się w tym roku, to nowa pozycja Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszkowa | foto Archiwum własne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Książka pani Jadwigi Jóźwik z Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszkowa opowiada o wydarzeniach z II wojny światowej na terenie Gminy Wojcieszków

Reklama

WOJCIESZKÓW: "Śladami ludzi i wydarzeń". Tak brzmi tytuł niedawno wydanej  książki autorstwa Pani Jadwigi Jóźwik , prezes Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszkowa. Książka o II wojnie światowej i okupacji w Gminie Wojcieszków jest pierwszą pozycją w całości powstałą na podstawie zbiorów i wspomnień zebranych przez jej autorkę.

-Ta książka to pierwsze takie wydanie, oparte na wspomnieniach mieszkańców. Chciałam aby z jej treści ludzie dowiedzieli się jak przebiegała II wojna światowa na terenie naszej gminy- mówi Pani Jadwiga- dużo mówi się i pisze o bitwie pod Kockiem i działaniach wojsk gen.Kleeberga ale nikt ani słowem nie wspomni,  że Wola Burzecka została prawie w całości spalona, zostało tylko kilka domów- dodaje autorka.

Jak podkreśla w swoim wstępie do książki książka powstała dla uczczenia 100- lecia niepodległości Polski, dla której nasi przodkowie oddali życie. Niewielu już zostało takich, którzy pamiętają II wojnę światową i pobyt w niewoli niemieckiej. Rodziny zmarłych żołnierzy często posiadają tylko wiedzę o wyjeździe na przymusowe roboty swoich członków rodziny. Brak zdjęć i dokumentów skazuje zmarłych żołnierzy na zapomnienie.

Ludzie, którym udało się wrócić z niewoli do Polski często nie chcą wspominać tamtego czasu i traktują go jak lata ukradzione przez wojnę, wydarte z życia...

Pani Jadwidze udało się zebrać ogrom materiału na temat II wojny światowej na naszym terenie i zamknęła go w książce, która już teraz może stanowić podręcznik historii nie tylko dla mieszkańców gminy Wojcieszków ale każdego Polaka.

 

II wojna światowa na terenie Wojcieszkowa i okolic

W niedalekim położeniu Kocka i Woli Gułowskiej gen. Franciszek Kleeberg wraz z Samodzielną Grupą Operacyjna Polesie stoczył ostatnią bitwę obronną kampanii wrześniowej w 1939 roku, czyli na początki wojny. Ze wspomnień zawartych w książce dowiadujemy się jak żołnierze szli od strony Wojcieszkowa a od Serokomli atakowali ich Niemcy i strzelali do niech. Od kul zaczęły się palić budynki. Mieszkańcy w popłochu wypędzali z obór bydło, aby uchronić je przed spaleniem. Wola Burzecka jako wieś pomiędzy Adamowem a Burcem była na pierwszej linii frontu. W czasie wojny budynki pokryte słomą zapalały się jedne od drugich aż wieś spłonęła doszczętnie.

W zasięgu działań wojennych znalazły się nie tylko Kock , Wola Gułowska i Adamów ale też rzadziej wspominane: Burzec , Wola Burzecka, Grądy, Wojcieszków, Glinne ,Radoryż, Lipiny, Turzystwo, Helenów k.Woli Gułowskiej.

Relacje mieszkańców

Wspomnienia zebrane w książce dotyczą nie tylko działań wojennych ale też przeżyć związanych z pobytem w III Rzeszy na przymusowych robotach. Szacuje się, że w 1944 roku na robotach przymusowych w Niemczech przebywało łącznie ok. 1,6 mln osób cywilnych z Polski i ok. 300 tys. polskich jeńców wojennych. Z tęsknoty za Polską wracali.

Ze relacji zawartych w książce poznajemy jak wyglądało życie w III Rzeszy. Niektórzy trafiali na dobre warunki i przychylnych gospodarzy , a inni za kromkę chleba ciężko pracowali od świtu do nocy.

Więcej w książce Jadwigi Jóźwik pt. "ŚLADAMI LUDZI I WYDARZEŃ. II WOJNA ŚWIATOWA I OKUPACJA W GMINIE WOJCIESZKÓW"

Książka do nabycia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wojcieszkowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy