Reklama

Reklama

Norweska delegacja w Łukowie Razem ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Norweska delegacja w Łukowie Razem ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi”  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie W czwartek 28 czerwca w Łukowie gościły przedstawicielki Ambasady Norwegii w Polsce - Anniken Klever-Gasser i Karina Gradowska-Karpińska oraz Linn-Kaja Rogstad – reprezentująca Norweskich Donorów, wspierających organizacje pozarządowe w Polsce.

Reklama

Panie spotkały się z Ewą Kozdraj oraz Elżbietą Rojek ze Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. Celem wizyty była rozmowa na temat aktywności podejmowanych przez Stowarzyszenie. 

 Stowarzyszenie „Dla Ziemi” od 2009 roku prowadzi działania integrujące uchodźców i uchodźczyń przebywających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Przez lata zrealizowała także szereg projektów edukacyjnych przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 5 im. T. Kościuszki. Obecnie działania Stowarzyszenia koncentrują się głównie na wsparciu kobiet i dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Dwa z realizowanych projektów „Mosty 2021” oraz „Włączone” finansowane są przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 W trakcie wizyty Stowarzyszenie „Dla Ziemi” przedstawiło stan zrealizowanych działań i opowiedziało o planowanych aktywnościach. Projekt „Włączone” rozpoczął się jesienią 2021 roku. Jego głównym celem jest wsparcie mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie kobiet i dzieci. Uczestniczkami projektu są także mieszkanki gminy Łaziska, które wspólnie z uchodźczyniami stworzyły Kobiecy Kolektyw. Z kolei dzieci mają zapewnione zajęcia artystyczne oraz wsparcie językowe prowadzone przez studentów i studentki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej przygotowujące się do nauki języka polskiego jako obcego. Projekt realizowany jest we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną i Domem Kultury w Łaziskach oraz spółdzielnią socjalną Vintage Baby z Sandefjord w Norwegii. W trakcie projektu odbyły się już szkolenia dla kobiet (diagnozująco-integrujące, Wendo, tworzenia produktu, promocji produktu), wizyta studyjna do Norwegii oraz zajęcia edukacyjne i artystyczne. Projekt trwa do końca września 2023 roku więc przed Stowarzyszeniem jeszcze wiele działań.

 Projekt „Mosty 2021” realizowany jest od początku 2022 roku i początkowo adresowany głównie do mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie osób ewakuowanych z Afganistanu. Jednak w trakcie realizacji działań osoby te zdecydowały się opuścić ośrodek i zamieszkać w innych miastach w Polsce lub zagranicą. Dostosowując działania projektowe do potrzeb uchodźców i uchodźczyń Stowarzyszenie prowadzi kursy języka polskiego online, wsparcie psychologiczne dla rodziców i opiekunów dzieci doświadczających trudności adaptacyjnych oraz dla osób udzielających pomocy. Dzieci mieszkające w łukowskim ośrodku mają zapewnione zajęcia edukacyjne. W planach jest także spotkanie informacyjne, które odbędzie się w Łukowie.

 Projekty "Mosty 2021" i "Włączone" finansowane są przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy