- Moim celem jest ściągnięcie lekarza do Stoczka Łukowskiego. Planuję zatrudnienie lekarza na pełny etat, co pozwoliłoby na obecność nie tylko jednego, ale dwóch lekarzy, aby zaspokoić ogromne zapotrzebowanie - powiedział Marcin Sentkiewicz, burmistrz Stoczka Łukowskiego, podkreślając skalę potrzeby.
Nocna i Świąteczna Pomoc tylko w Łukowie
Nocna i Świąteczna Pomoc została wycofana z Wojcieszkowa i Stoczka Łukowskiego na początku 2019 roku. Szpital w Łukowie odpowiadał wówczas, że zostały one zamknięte z winy przepisów i braku zainteresowania samych lekarzy.- Pierwszym powodem jest brak lekarzy, z którym to problemem boryka się cała Polska. Drugi to brak konkurencji na rynku pracy. Skutkiem tego żądania płacowe stale rosną i za obecnie obowiązujące stawki nikt nie chce pracować w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Ich podniesienie wcale nie spowodowało poprawy tej sytuacji - mówił wówczas na łamach Wspólnoty Łukowskiej dyrektor SP ZOZ w Łukowie Mariusz Furlepa.
Innym problemem było to, że funkcjonowanie punktów Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej nie jest finansowane z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, lecz z pieniędzy własnych, którymi dysponuje szpital. Wówczas oszacowano, że utrzymanie gabinetów kosztuje ponad 500 tysięcy złotych. Kolejną ważną przeszkodą są obowiązujące przepisy prawa.
- Lekarze nie chcą pracować w miejscach niespełniających wytycznych Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u. W lokalizacji miejsc, gdzie prowadzona jest nocna i świąteczna pomoc lekarska, wymagane są laboratorium diagnostyczne, rentgen i usg. Ponadto nocna i świąteczna pomoc lekarska powinna funkcjonować w lokalizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Spełnienie tych wymagań w miejscach tak odległych od szpitala jak ośrodki zdrowia w Wojcieszkowie i Stoczku Łukowskim nie jest możliwe - mówił we Wspólnocie szef łukowskiego szpitala.
Burmistrz chce lekarza w mieście
Brak Nocnej i Świątecznej Pomocy w Stoczku Łukowskim stanowi poważną przeszkodę w zapewnieniu kompleksowej opieki zdrowotnej dla mieszkańców. Mimo tych wyzwań burmistrz wyraża nadzieję na poprawę sytuacji poprzez sprowadzenie lekarza do miasta.
- Możemy również rozważyć ściągnięcie specjalistów na spotkania raz na dwa lub trzy tygodnie i stopniowo rozbudowywać tę praktykę. Widzę, że jest to realne do zrealizowania - dodał.
W rozmowie podkreślił również, że pomimo istnienia nocnej pomocy przy szpitalu w Łukowie, konieczne jest zapewnienie podstawowej opieki medycznej na poziomie lokalnym, by mieszkańcy mieli dostęp do niej bez konieczności podróży do innych miejscowości.
- Dzisiaj mówimy, że pieniądze na lekarza w Stoczku Łukowskim są, tylko lekarza nie ma. Skupmy się, żeby tego lekarza znaleźć. Czyli 50 procent jest, są pieniądze. Może 60 proc. - zaznaczył.
Usługi rehabilitacyjne w Stoczku Łukowskim
Burmistrz wyraził również chęć zorganizowania dodatkowych usług rehabilitacyjnych dla mieszkańców, przy współpracy z powiatem, co mogłoby znacznie poprawić jakość opieki zdrowotnej w regionie.- Rehabilitację, która miasto sfinansowałoby sprzęt medyczny. Wiemy, jak to zrobić. Gdybyśmy pozyskali środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w postaci 80 proc., 20 proc. byśmy dołożyli, a powiat zaopiekowałby się całym tutaj personelem i wziąłby to na siebie - wyjaśnił.
Wszystkie te inicjatywy według burmistrza mogą przynieść znaczące korzyści dla mieszkańców, poprawiając dostępność opieki zdrowotnej i skracając czas oczekiwania na wizyty lekarskie oraz rehabilitację.
Jednakże, aby te plany mogły być zrealizowane, niezbędne jest wsparcie i zaangażowanie zarówno lokalnej społeczności, jak i władz powiatowych. Burmistrz podkreślił, że są już prowadzone rozmowy na ten temat, a wnioski w tej sprawie będą przedstawiane w najbliższych posiedzeniach Rady Miasta.
- Nadal toczy się nasza dyskusja na ten temat. Przez cały czas prowadzę rozmowy zarówno ze starostą, jak i z zarządem starostwa powiatowego oraz dyrektorem szpitala - zaznaczył.
Zatem, mimo wyzwań i przeszkód, burmistrz Stoczka Łukowskiego wyraża optymizm co do możliwości poprawy opieki zdrowotnej w regionie poprzez sprowadzenie lekarza do miasta oraz rozwój dodatkowych usług rehabilitacyjnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.