reklama
reklama

Noc Świętojańska czyli Wianki nad Krzną. Już w najbliższy piątek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ŁOK

Noc Świętojańska czyli Wianki nad Krzną. Już w najbliższy piątek - Zdjęcie główne

foto ŁOK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieZapraszamy na V Wianki nad Krzną! Łukowski Ośrodek Kultury organizuje V Wianki nad Krzną. Wydarzenie odbędzie się w piątek 23 czerwca o godz. 19:00 w Parku Miejskim w Łukowie.
reklama

 Wielkimi krokami zbliża się Noc Kupały, czy też jak kto woli, sąsiadująca Noc Świętojańska. Uczcijmy razem to święto. Już po raz piąty spotkajmy się w parku przy ognisku podczas wspólnego plecenia wianków.  Na scenie amfiteatru zobaczymy nieodzowne zespoły ludowe z całej okolicy oraz recytatorów z Teatru Żywego Słowa ŁOK.

Podczas imprezy odbędą się również warsztaty wyplatania wianków i puszczania ich na Krznie oraz szukanie przez najmłodszych kwiatów paproci. Zobaczymy też wspaniałe eksponaty rzeźby łukowskiej i wiele innych atrakcji.  Wianki to jedno z najstarszych i najradośniejszych świąt słowiańskich, związane z letnim przesileniem. To święto jest znane pod nazwą Nocy Świętojańskiej, Nocy Kupały, Kupalnocki albo Sobótki.

To święto pełne jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości. Geneza Wianków sięga czasów pogańskich. Święto sobótki, urządzane w najkrótszą noc w roku, związane było z kultem ognia i wody. Rozpalano wtedy wielkie ogniska, śpiewano pieśni, panny wiły wianki i puszczały je na wodę.

Obserwując los wianków, próbowano przepowiedzieć przyszłość – zatonięcie jednego z nich mogło zwiastować rychłą śmierć właścicielki, taki zaś, który kręcił się w jednym miejscu, nie odpływając, wróżył innej staropanieństwo. W czasach chrześcijańskich kult wody i ognia zastąpiono uroczystościami ku czci Św. Jana Chrzciciela, nazywając je Nocą Świętojańską. Choć Kościół zwalczał stare przesądy i zwyczaje, przetrwały one w formie zabawy ludowej, tracąc cechy pogańskiego święta. Około połowy XIX wieku zwyczaj obchodzenia Wianków zyskał rozbudowaną formę publicznego widowiska i do dziś ma podobny charakter i przebieg. Święto to jest często opisywane i popularyzowane współcześnie jako rodzima alternatywa wobec zachodnich walentynek.  

W tym roku grają z ŁOK: Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie i Muzeum Regionalne w Łukowie.       

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama